We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Diyanet neye dayanarak haram dedi?

9 0 0
01.09.2021

Diyanet İşleri Başkanlığı; midye, karides, kalamar, yengeç, ıstakoz gibi deniz ürünlerinin 'helal olmadığını' açıklamıştı. Diyanet'in yayımladığı fetva, helal harama pek dikkat etmeyen kesimlerin de tepkisini çekti. Habertürk yazarı Fatih Altaylı, "Osmanlı padişahları haram mı yedi?" başlıklı yazısında tepkisini gösterdi. Ancak bizim için ölçü, Osmanlı padişahlarının deniz ürünlerini yemesi ya da yememesi değildir.

Biz burada Diyanet işleri fetva kurulundaki arkadaşların bütün diyaneti temsil etmediğine de inanıyoruz. Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığı yapmış Mehmet Görmez, helal haram koyma yetkisinin Allah’a ait olduğunu ifade etmişti.

Karides, kalamar, yengeç, ıstakoz gibi deniz ürünlerini yemenin haram olduğunu söyleyen bu arkadaşlara eğer zerre kadar umursuyorlarsa, okunduğunda “işittik ve itaat ettik’’ diyebiliyorlarsa, onlara konuya ilişkin ayetleri tek tek vereceğim.

Allah vereceğim ayetlere onların bütün kurgu ve atalarının söylediklerine açık biçimde cevap verdiğini bütün okuyucularımız şahit olacaktır. Sakın bir takım kişiler, Resulullah’ın sünnetinin arkasına sığınarak bu sahte dinin savunuculuğunu yapmaya da kalkmasın.

Diyanette görev almış olan belli bir konumda olanlar, genelde Allah’ın kitabından değil, mezheplerin görüşlerini din diye takdim etmesi, diyanetin Kur’an’a yaptığı en büyük hıyanettir.

Allah’ın ne dediğini önemseyenler için bakalım şimdi midye, karides, kalamar, yengeç, ıstakoz Allah’ın dini olan İslam’da haram mıdır?

Helal haram koyanlara vahyi penceresinden net cevaplar 


De ki: "Allah'ın size indirdiği; sizin de, bir kısmını helâl, bir kısmını haram kıldığınız rızıklar hakkında ne dersiniz?" De ki: "Bunun için Allah mı size izin verdi, yoksa Allah'a iftira mı ediyorsunuz?"(Yunus, 10/59)

Haram olduğunu söylediği deniz ürünleri için, Allah’ın verdiği ruhsatı Diyanet getirsin. 

“Bana vahyolunan ayetlerde, yemek yiyin için........

© Yeni Söz


Get it on Google Play