We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

​Manastırda 70 yıl sevgi ve özlem ile annesini bekleyen çocuk; Bahe

22 0 0
27.09.2021

2009 yılı Ağustos ayıydı, yolumuz bir vesile ile Mardin’ e düşmüştü, bereketli Mezopotamya ovasına hakim, onlarca medeniyet ve kültüre hamilik etmiş bir şehir. Gitmişken Mardin’de bulunan kadim Dar-ül zaferan manastırını görmeden ayrılmak olmazdı.

Dar-ül zaferan; Mardin'in 3 km doğusunda, 5. yüzyılda yapılan bir Süryani manastırı ve Süryanilerin önemli merkezlerinden biridir. Mor Hananyo Kilisesi, Azizler Evi, Meryem Ana Kilisesi ve Güneş Tapınağı sunaklarından oluşmuş bir kompleks.

Hakim bir tepeden uçsuz bucaksız mezepotamya ovasına bakan manastırdan ufuk çizgisinin bitiminde neredeyse Suriye sınırı görünür, derin ve sonsuz bir zaman tünelinden bakmak gibi bir şey.

Bakınca o uçsuz bucaksız topraklara, İbrahim’in İsmail ve hacer ile hicretinde yol güzergahı gelir gözlerinizin önüne.

Toprak yoldan uzunca bir yolculuktan sonra manastıra varmıştık. Manastırın kapısını daha sonraları ismini ve hikayesini öğreneceğimiz yaşlıca biri açmıştı, kapıyı açmış elleriyle buyur edip sessiz ve utangaç bir edayla kenara çekilmişti.

Bahe idi ismi, daha doğrusu manastırda ve Süryani cemaatı arasında yerel dille Ammo Bahe diye tanınıyordu.

Ammo Bahe 6 yaşında iken Annesi tarafından Dar-ül Zaferana bırakılan ve 70 yıl Annesinin geri geleceğini umarak yaşayan biri.

Vedia hanım 1928 yılının yine aydınlık bir gününde dördüncü çocuğunu dünyaya getirir. Adını Bahe koyarlar, Bahe yerel dilde bülbül demektir.

Mardinde Süryani cemaatından Hanna ve Vedia hanımın dördüncü çocuğu Bahe. Babası Hanna, ailesinin geçimini tren istasyonunda yük taşıyarak yapıyor.

Bir buçuk yaşındayken annesi onu bir kuyunun yanındaki yatağa yatırır. Uyurken yanına yanaşan horozun saldırısına uğrar. Çığlığına annesi yetişir. Yüzü gözü yara bere içinde kalır. Kalıcı izler bırakır bu olay. Dört yaşına kadar pek bir şey belli etmez........

© Yeni Söz


Get it on Google Play