We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

​KOMŞUNUN ÇOCUĞU

8 0 0
16.09.2021

Başımıza ne geldiyse, senin yüzünden geldi. Ebeveynlerimizle dargınlıklarımızın da kavgalarımızın da sebebi sendin. Keşke sende biraz bize benzeseydin, keşke daha sıradan bir insan olsaydın ve bu kadar mükemmel olasaydın. Sende bazı şeyleri başaramamış olsaydın ve her insan gibi senin de hataların olsaydı. Ama sen hep mükemmeldin, hatasızdın, başarılıydın, güzel ahlaklıydın.

Kaç çocuk vardır ki hayatının herhangi bir döneminde mükemmel komşu çocuğuyla kıyaslanmamış olsun. Bu yüzden eleştirilmemiş, etiketlenmemiş, kalbi kırılmamış olsun. Belki de o komşu çocuğu hiç yoktu, belki de sadece bir ütopyaydı. Fakat kalbi kırılan, okuldan kaçan, anne babasıyla ilişkileri bozulan çocuklar gerçekti.

Asla ulaşılamayan bir ütopyaydı “komşu çocuğu”. Bir erdemler abidesi, tüm ideal kişilik özelliklerine sahip, belki apartmanımızda, belki mahallemizde, belki de köyümüzde yaşayan komşu çocuğu. Anne babaların çocuklarının başarılarını, kişiliklerini, duygularını ve alışkanlıklarını kıyaslarken kendilerine referans noktası aldıkları dünyanın en mükemmel çocuğu.

Her anne baba adayının ve anne babaların zihinlerinde sahip olmak istedikleri ideal bir çocuk profili vardır. Her şeyden önce başarılı, erdemli, güzel ahlaklı, söz dinleyen…. Ve daha pek çok ilave........

© Yeni Söz


Get it on Google Play