We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

​İNSANIN NESNELERLE MUTLULUK ARAYIŞI

3 0 0
21.10.2021

Daha güzel bir oyuncağım olsaydı daha mutlu bir çocuk olurdum…

Yeni bir telefonum olsaydı daha havalı bir genç olurdum…

Daha lüks bir arabam olsaydı daha çok itibar görürdüm…

Bir villada otursaydım çok daha huzurlu olurdum…

İnsanın doyumsuzluğunu daha güzel anlatan bir sözcük yoktur herhalde “daha” kelimesinden başka. “Daha”larla başlayan, uzayıp giden ve her defasında yerini boşluğa, mutsuzluğa ve doyumsuzluğa bırakan mutluluk arayışı. İnsanın sahiden mutlu olmasını sağlayan nesneler midir? Yoksa insanın mutlu veya mutsuz olmasının sırrı içinde bir yerlerde mi gizlidir?

Filozof ve sosyolog olan aynı zamanda Frankfurt Okulu'nun Eleştirel Teorisi'ne yaptığı katkılarla bilinen Herbert Marcuse, tüketim kültürünün, insanları tüketim odaklı yaşamaya ve satın almaya zorladığını ve mütemadiyen “sahte ihtiyaçlar” ürettiğini öne sürmektedir.

Küresel şirketlerin en can alıcı silahı olan medya ve reklamlar, insana tüketerek mutlu olabileceği ve hep bir şeylere ihtiyacı olduğu fikrini inancını empoze etmektedir. Reklamlarda, aldığı kıyafet sonrasında dünyanın en mutlu insanı olan kadınlar, arabasıyla herkese diz çöktüren erkekler, oyuncaklarıyla tüm engelleri ortadan kaldıran çocuklar ve daha pek çok kurgu, zihinlerimizi ve duygularımızı sessizce ele geçiriyor.

Ve bu zihinsel/duygusal istila henüz yaşamın ilk........

© Yeni Söz


Get it on Google Play