We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

24 Aralık 1960: Maliye Bakanı Ekrem Alican’ın Görevinden İstifa Etmesi

11 0 0
24.12.2018

Adalet Partisi'nin yanı sıra 10 civarında parti daha kurularak siyaset hayatına atılmıştı. Demokrat adının kullanılmasının yasaklandığı bu yeni dönemde kurulan partilerden çoğu hayatını devam ettiremedi.

Yeni Türkiye Partisi'nin başında eski DP'li Ekrem Alican vardı. Ne var ki Alican, DP'den kavga ile ayrılmış, Darbenin ardından kurulan Darbe Hükümeti'nde de Maliye Bakanı olarak görev almıştı.

Darbe Lideri Cemal Gürsel, bir gün Ekrem Alican'ı makamına çağırmış “Devamlı 27 Mayıs mı yapacağız?' diyerek Ekrem Alican'ı bir parti kurmaya ikna etmişti.” (Bozdağ,1993:125)

24 Aralık 1960 günü Maliye Bakanı Ekrem Alican görevinden istifa etti. Cemal Gürsel'in keyfine diyecek yoktu. Kendisine siyaset yapmak üzere gelen Fahrettin Kerim Gökay'a “Yeni partiye ne gerek var. Ekrem Alican'ın kurduğu partiye sen ve arkadaşların girin. Başka parti marti istemem” (Öymen Örsan,1986:325)demişti.

Her şey toplum mühendisliği çalışmalarına uygun giderken hesapta olmayan bir şey oldu. Alican'ın Darbe kabinesinde arkadaşı olan Tekel Bakanı, onunla birlikte........

© Yeni Söz