We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

​Filistin için Kudüs kılıcı sonrası yeni gelecek perspektifi

3 0 0
05.08.2021

Savaşa Nasıl Gidildi?

Filistin’de uzun yıllar sonra tüm gurupların isteği ve ittifakıyla bir seçim kararı alındı. Kararın alınmasında Türkiye büyük rol oynadı ve Filistin’in komşu ülkeleri sürece başlangıçta destek verdiler. Fakat zaman ilerledikçe seçimin sonuçlarının Filistin’de nasıl bir değişime sebep olacağı ve seçimin İsrail, BAE, Fetih yönetimine olan maliyeti oldukça ağır görünüyordu. Zira seçim anketleri, sahada toplumun tutumu ve HAMAS olmaksızın bir çözümün olmayacağı gerçeği her geçen gün daha belirginleşti. Mahmud Abbas yönetimi seçimlerin iptali için hem sol gurupları ikna etmeye çalıştı hem İsrail ile Kudüs’te kirli bir plan yürüttü ve İsrail’in Kudüs’te başlattığı saldırılar, Mescid-i Akasa baskınları ve yükselen gerginlik Abbas Yönetimi için seçimlerin iptaline yönelik bir fırsata dönüştü. Nitekim seçimler ertelendi fakat Kudüs’te gerginlikler artmaya devam etti. Kudüs halkı çok uzun yıllardır kimselerin şahit olmadığı bir sivil direniş ve mücadele örneği verdiler. Yüzbinlerce kişi onlarca kilometre yürüyerek Mescid-i Aksa’ya akın ettiler ve asla içinden ve etrafından ayrılmadılar. Bu direniş sürecin daha en başında sıradan tepkileri aşan, alışkanlıkları yıkan ve rutinin dışında bir toplumsal hareketin başlangıcı olmuştu.

Mescid-i Aksa’nın etrafında ve genel olarak Kudüs’te yaşayan halk silahsız ve savunmasız bir topluluktur. Tek imaknları sivil bir direniş ortaya koymak ve Mescid-i Aksa’da nöbet tutmaktır. Fakat toplum çok ilgin bir tepki verdi ve Hamas’ın askeri kanadı İzzettin el Kassam Tugayları komutanı ve sözcüsünü Mescid-i Aksa’ya ve Kudüs’e sahip çıkmaya ve Savunmaya davet ettiler. Bu doğrudan Gazze’den bir yardım talebiydi. İzzetin el Kassam Tugaylarının cevabı ve çağrısına İsrailin sessiz kalışı ve Mescid-i Aksa’ya saldırılarını devam ettirmesi savaşı da başlatmış oldu.

Bilinenin ve Alışkanlıkların dışında bir Savaş

Hamas ve İzzettin el Kassam Tugayları Kudüs Kılıcı Muharebesinde alışkanlıkları ve bilinen rutinleri yıkan bir savaş ortaya koydular. Hem teknik olarak hem taktik olarak hem psikolojik harp yöntemleri itibariyle bir yeni savaş ve yeni perspektif ortaya koyuldu. Şunu en başta ifade etmeliyim ki İzzettin el Kassam Tugaylarının böyle bir savaşı ve savaş programını ortaya koyması için bundan önce yapılan son savaştan bir gün sonra bu savaşın tüm ihtimallerini çalışıp hazırlık yapmış olmaları gerekir. Yani en az beş yıldır her gün bu savaşın hazırlıkları yapılıyor olmalı. Öngörü, ufuk, vizyon, planlama, üretim, istikrar, istihbarat, koordinasyon ve yönetim başarısı ortaya koyulmuş bir savaş. İsralin en uzak ve en stratejik noktaları hesaplanmış ve ona göre teknoloji üretilmiş, demir kubbenin tüm teknik özellikleri, algoritması, açıkları iyice çalışılmış ve İsrail içerisinde yaşanan sosyolojik kırılmalar, kopuşlar, dağınıklık ve dini, itikadi ve siyasi krizler oldukça yakından izlenmiş. Savaş esnasında psikolojik harbi hiç ihmal etmeden kullanan bir ordu olmuş İzzetin el Kassam Tugayları. Bütün........

© Yeni Söz


Get it on Google Play