We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Meclis-i Beyan’da deizim ateizm

8 0 0
17.01.2019

Türkiye'nin çeşitli il ve bölgelerinden İstanbul'un çeşitli yerlerinden gelen kadim dostlar yine bir cumartesi öğlesinde muayyen yer ve zamanda mutat olduğu üzere bir aradalar.

Gelenek bozulmuyor, dostlar bir taraftan birbirleriyle hal hatır ederken, diğer taraftan da hamarat ellerle yoğrulan çiğ köftenin şekilden şekile kıvamdan kıvama gelişine şahit oluyorlar.

Sanki çiğ köftenin kıvamıyla sohbetin kıvamı birbirini takip ediyor.

Çiğ köfte şöyle iyice yoğrulup, yemeye hazır hale geldikçe, sohbette bir çay gibi demlenip, dinlenmeye hazır hale geliyor.

Önce afiyetle çiğ köfteler yeniyor. Hemen akabinde hayattaki acı tatlı birlikteliğine ya da acıyla tatlının birbirlerinin mütemmim cüzü oluşuna esaslı bir atıf yapar gibi, hakiki bir antep baklavası ağızları tatlandırıyor.

Üzerine içilen tavşan kanı çayların ardından dost meclisinin gündeminin besmelesi çekiliyor.

Başkan ağır adımlarla gelip, vakarla yerine oturuyor.

O alabildiğine tok ses tonuyla sohbet gündemin kapısını aralıyor.

-Arkadaşlar, iki gündem maddemiz var, oylarınıza sunuyorum, diyor.

Haftanın gündemi deizm ve ateizm olarak 9'a 8 kabul ediliyor.

Başkan;

-Arkadaşlar! gündemimizle ilgili konuşmaya geçmeden önce size bir yazı okuyacağım deyip, mevzilendiği yeni mahallesinden terk ettiği eski mahallesine efelenmek için bir anket şirketinin yakınlarda yapıp, yayınladığı ‘'Türkiye'de Dindarlık''anketini niyetine şahane bir bahane yapıp, ilgili sonucu bu İslam'ın krizidir''şeklinde yorumlayan malum bir yazarın yazısını okuyor.

Konda tarafından her 10 yılda bir yapılan anketin 2018 yılı sonuçlarında Türkiye'de Dindarlığın düşüp, deizm ve ateizmin yükselmesini fırsat bilerek, bunu İslam'ın krizi olarak yorumlayan yazara hep bir ağızdan yükselen tepki şu;

‘'Bu olsa olsa İslam'ı hakkıyla anlayıp, yaşayamayan müslümanların krizi olabilir,bu durum kesinlikle İslam'ın krizi değildir, olamaz.''

Başkanın mezkur yazıyı okumasının ardından serbest kürsü kuruluyor ve şimdi söz konuyla ilgili söyleyecek sözü olanlarda.

İlk sözü içini dışından gizlemeyen hak bildiği her şeyi çekinmeden söyleyen ve müslümanların meseleleri üzerine esaslı bir şekilde kafa yoran bir öğretmen alıyor ve şöyle diyor:

-Arkadaşlar deizm ve ateizmin yükselmesiyle ilgili biz gençleri suçluyoruz, fakat emin olun suç onlarda değil, suç onları iyi yetiştiremeyen onlara güzel örnek olamayan biz........

© Yeni Söz