We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

​O gün Sakarya sizdiniz

1 0 0
20.07.2021

15 Temmuz'un 5'inci yılında 251 yazar, gazeteci, edebiyatçı ve şehit yakınları tarafından 251 şehidimize mektup yazıldı. Mektuplar daha sonra Okur Kitap tarafından “251 Mektup” ismiyle kitaplaştırıldı. Koordinesini 15 Temmuz Derneği’nin, editörlüğünü Gazeteci Yazar Gülcan Tezcan’ın yaptığı bu anlamlı kitapta, benim de şehit Fevzi Başaran’a ithaf ettiğim bir mektubum var. Bana bu imkânı tanıyan sevgili Gülcan Tezcan’a çok teşekkür ediyorum.

Gözyaşı eşliğinde yazdığım mektubu sizlerle paylaşmak istiyorum.

O gün Sakarya sizdiniz

Şehitlerin arkadaşından şehitlere mektup...

Bir şehide mektup yazma fikri bile vücudumun her hücresini titretmeye yetiyor. Yaşananlar adeta bir film şeridi gibi gözümün önünden geçiyor. Kirpiklerime süzülen yaşlarla ve boğazımdaki düğümle başlıyorum yazmaya.

Şehitlere borçluyduk ve onlara duygularımı anlatan bir mektup yazmayı çok arzulasam da bu benim için pek kolay değildi. Bu vatan uğruna şehit olanlarla birlikte büyümüştüm, gezmiştim, kol kola çalışmıştım, ekmeği paylaşmıştım, dostluk kurmuştum, dertleşmiştim…

İlkokuldan sıra arkadaşım Ali, lise arkadaşım Recai, aynı gazetede birlikte çalıştığımız Cevdet, omuz omuza fotoğraf çektiğimiz meslektaşım Mustafa Cambaz, uzak diyarlara birlikte yol aldığımız Faruk abi, değerli büyüğüm Erol Olçok ve sevgili oğlu Abdullah Tayyip...

Artık her biriniz şehitlik mertebesindesiniz ve bizlere bu cennet vatanı hediye ettiniz. Sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır.

Sizlerin Ankara Gölbaşı’nda, İstanbul Boğaz Köprüsü’nde, Vatan Caddesi’nde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde, Çengelköy’de, Kısıklı’da ecdadımızın Çanakkale’de gösterdiği kahramanlığın aynısını göstermenizi gözümüz yaşlı ve gıptayla izledik. Her biriniz Hz. Hamza, Hz. Sümeyye’ydi, Çanakkale’den düşmanı kovan Seyit Onbaşı’ydı.

Ey aziz şehidim!

15 Temmuz 2016, bu topraklarda sadece bir tarih değil, tarihin tekrar tekerrür ettiği bir yerdir. Milletin devletine sahip çıktığı tarihtir. Destanlaştığı, kahramanlaştığı, okyanus olup coştuğu, tufan olup estiği, miğfer-kale olup geçit vermediği tarihtir. Yeni bir Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı kazandığı tarihtir. Şanlı tarihini bir kez daha yazdığı gündür. Yüce milletin; Selçuklu ve Osmanlı ruhunun hâlâ kalplerde, yüreklerde capcanlı durduğunu bütün dünyaya haykırdığı gündür. Ve yine Nene Hatun, Kara Fatma, Gördesli Makbule, Halime Hatun, Nezahat Onbaşını aratmayacak kahramanlıktaki kadınlarımızın ortaya çıktığı tarihtir.

Mete Han, Kılıç Arslan, Battalgazi, Şahin Bey, Ulubatlı Hasan, Seyit Onbaşı gibi binlerce kahramanın yeniden vücut bulduğu tarihtir.

Ve........

© Yeni Söz


Get it on Google Play