We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

​Memleket sevgisi olmadan bir şey yapılmaz

8 0 0
28.09.2021

Teknofest bu yıl da büyüledi. Ülkemizin teknolojide, bilimde, sanayide, havacılık ve uzay teknolojisinde geldiği son nokta sergilendi fuarda. Festival boyunca adeta ziyaretçi aktı alana. Giriş yapar yapmaz gözlerinizi zaten gökyüzünden alamıyorsunuz. Yerli yapım uçaklar, helikopterler, İHA’lar ve SİHA’ların havadaki gösterileri sizi sizden alıyor. Gözyaşınız istemsiz akıyor. Gurur duyuyorsunuz. Alkıştan avuç içiniz acıyor.

Fuar, size ülkemizin nereden nereye geldiğini anlatıyor. Yurdun her köşesinden gelen ve kendilerini bilime veren gençlerimizin geliştirdiği teknolojileri gördükçe keyifleniyorsunuz. Ülkemizin geleceği adına gurur duyuyorsunuz.

Ben gittiğim gün, Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar da gelmişti. Çok büyük bir ilgi gördü Aziz bey. Mücit gençlerle yakından ilgilenen ve onlarla fotoğraflar çektiren Aziz Sancar, gurur duyduğunu söyleyerek tavsiyelerde de bulundu.

"Memleket sevgisini unutmayın. Memleket sevgisi olmadan bir şey yapılmaz" diyen Sancar sözlerine şöyle devam etti, “Burada gördüklerim gerçekten beni gururlandırdı, cesaret verdi. Geleceğimiz için umudum çok büyük. Bunu gerçekleştiren herkese, gençlerimize çok teşekkür ederim."

"Geleceğin Nobel'inin yolu TEKNOFES'ten geçiyor mu?" sorusuna karşılık Sancar, "Gelecek Nobel'ler buradan çıkabilir. Tekrar söylüyorum, Nobel için araştırma ve teknoloji yapmayın. İnsanlığa ve ülkemize yararlı bir şeyler yapmak için çalışın. Bilim yapın, teknoloji yapın” diye cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, TEKNOFES’İ ziyaretinden sonra yaptığı konuşmada sözlerine, Fatih Sultan Mehmet Han'ın fethettiği, Hezarfen Ahmet Çelebi'nin yaşadığı İstanbul'dan ülkenin tüm gençlerini, ilime, bilime, araştırmaya gönül veren gençlerini selamlayarak başladı ve burada dünyanın seyrini değiştirecek uzay yolcularını, bilim insanlarını, mucitleri, pilotları, mühendisleri, fizikçileri gördüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti, "Burada gençlerimizin emeklerinin yanı sıra, Türkiye'nin birikimi, ülkemizin zengin potansiyeli de var. Burada Türkiye'nin yarınlarına yön verecek başarılı bilim insanları, mühendisleri,........

© Yeni Söz


Get it on Google Play