We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

​Hayaller gerçekleşti

7 0 0
05.06.2021

Taksim Camii bir hayaldi. Bir hedefti. Bir vasiyetti. Verilmiş bir sözdü. Bir sevdaydı. 28 Mayıs 2021 milat oldu. Büyük bir coşkuyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ibadete açıldı.

Caminin yapımı için çok girişmeler oldu. 69 yıldır bir şekilde engellendi.

27 Mart 1994 yerel seçimlerinde, Taksim'e cami sözü veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu vaadi sonunda yerine gelmiş oldu. Uzun yıllardır yapılmak istenen Taksim Camii'ne birçok engel çıkartılmış, yapılabilmesi için büyük mücadele verilmişti.

Star Gazetesi’nden sevgili Nuh Albayrak abim, camiyi yapmak için yapılan girişimleri sayfasında güzel özetlemiş. Buraya o yazıdan bazı bölümleri size aktarmak istiyorum.

“Demokrat Parti iktidarında Taksim'de bir cami inşa edilmesine ilişkin girişim 1952 yılında yapıldı. Mevlana ailesinden gelen tıp profesörü Feridun Nafiz Uzluk'un başkanlığındaki Anıtlar Derneği, İstanbul başta olmak üzere çok sayıda şehirde camiler yaptırmış bir dernekti. 1955 yılında derneğe, İstanbul Belediyesi'nin Taksim Cami için gerekli arsayı ayırdığı haberleri çıktı ama proje gerçekleşmedi.

İkinci girişim ise 1960'ların ortasında yapıldı. Girişimin öncüleri ise iş adamları oldu ve cami maket olarak hazır hale getirildi. 1965 yılında dönemin başbakanı Süleyman Demirel, Taksim'de Ziraat Bankası ve Hazine'ye ait arazinin cami yapılması şartıyla Vakıflar Müdürlüğü'ne satılması kararı aldı. 1979'da Süleyman Demirel başbakanlığı döneminde bakanlar kurulu kararıyla Taksim'e cami yapılması kararlaştırıldı, ancak 12 Eylül 1980 darbesi hemen ertesinde bakanlar kurulu kararı iptal edildi.

1983 yılında ANAP iktidarıyla beraber Taksim'e cami yapma niyet ve gayreti tekrar gündeme geldi. Bugün, Taksim Camisi'ni inşa ederek vakfeden Z. Altan Elmas ve kardeşlerinin (Cem Hakan Elmas, Ufuk Elmaş, Atilla Elmas) İstanbul milletvekilleri olan babaları rahmetli Elaattin Elmas ve amcaları Hayrettin Elmasın dönemin Başbakanı Turgut Özal'a müracaat ederek Taksim'e cami yapma isteklerini dile getirdi. O yıllarda henüz zamanı gelmedi denerek uygun bulunmamış olsa da bu arzu, aile büyüklerinden Elmas ve kardeşlerine bir miras olarak........

© Yeni Söz


Get it on Google Play