We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

​Derdi olan ya dergi çıkartır ya da film çeker

8 1 0
10.09.2021

Mesut Uçakan, derdi olan bir yönetmen. Yıllardır bunun çabasını veriyor. Sürekli film ve dizi çekiyor. Genç sinema sevdalılarıyla bir araya gelmeyi seviyor. Onlara tecrübelerini aktarmak istiyor. İstiyor ki, onlar da anlasın Mesut Uçakan’ın derdini.

Ünlü yönetmen, son filmi ‘Suveyda’ ile yakın döneme, harf devrimine ait ilk dokunuşu ve eleştiriyi yapma cesaretini göstermiş oldu. ‘Kelebekler Sonsuza Uçar’ filmiyle de şapka kanunu üzerine bir eleştirel yaklaşım getirmişti.

‘Suveyda’ filminde harf devrimi sonrası ailesi tarafından hafız olması istenen bir çocuğun hikâyesi anlatılıyor. Ezanın Türkçe okunmaya başlanmasının halk nezdinde ki üzüntüsü de işlenmiş filmde.

Filmin basın gösterimi İstanbul Sinema Müzesi'nde yapıldı. Gösterime, medya, sinema ve sanat camiasından isimlerin yanı sıra oyuncular da katıldı. Filmin genç kahramanı, aynı zamanda gerçek bir hafız.

Yönetmen Mesut Uçakan filmle ilgili yaptığı açıklamada, "Suveyda, Türk sinema tarihinde ilk defa yakın döneme, harf devrimine ait ilk dokunuşu yapma cesareti gösteren bir çalışma oldu. Bu tür ilkler benim filmlerimde çoktur. 'Kelebekler Sonsuza Uçar'da da şapka kanunu üzerine böyle bir eleştirel yaklaşım vardı. Bunda da iyi niyetle, bağcı dövme endişesine kapılmadan, hamasete düşmeden, hafız olmak isteyen 11 yaşındaki bir çocuğun dünyasını ön plana çıkartarak, birtakım metaforlarla güzel bir sinema yapmak istedik" diye konuştu.

Uçakan, filmi popülist bir anlatımla değil ciddi, seviyeli ve kaliteli bir estetikle izleyiciye sunma çabası içinde olduklarını da vurguladı.

Gönüle dokunan bu filmle, yeniden bir heyecan oluşmasını beklediklerini belirten Uçakan, "Kendi değerlerimiz, kendi kurtuluş reçetelerimiz üzerine, bir diriliş üzerine bu film bir kıvılcım olur diye ümit ediyoruz. Bu kıvılcımlara çok ihtiyacımız var" değerlendirmesinde bulundu.

Filmin yanlış anlaşılmalara mahal vermeyecek şekilde, objektif bir bakışla çekildiğini belirten oyuncu Fatih Küçük ise şunları söyledi, "Bu bizim ülkemizin, insanlarımızın yaşadığı bir dram. Bazı yerlerde ağır yaşanan bir dram, bizim memleketimizin geçirdiği bir süreç o dönemde yaşananlar. Mesut Uçakan, hiçbir zaman siyasi bir söyleme izin vermeyecek şekilde yansıttı. Her şey doğaldı,........

© Yeni Söz


Get it on Google Play