We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şiir isyan ettirmeli, içini sızlatmalı insanın

1 0 0
01.07.2022

Son yıllarda şiir festivalleri gırla gidiyor. Fakat okunan hiçbir şiir insanın derûnunu sızlatmıyor, gözyaşlarına boğmuyor ve “Ben hazret-i insandım! Bana ne oldu?” dedirtip meydanlarda figan kopartmıyor. Oysa kalplerin söküldüğü, ruhların çürümeye başladığı bu devirde şiir okunduğunda isyan çıkmalı, kıyamet kopmalı, salonlar gözyaşlarına gark’olmalıydı.

Kalpsiz ve ruhsuz modernizmin hayatımızı ve insan oluşumuzu altüst ettiği bu zamanda kalpleri ve dimağları dokuz şiddetinde deprem gibi sarsacak ve hazret-i insan vasfının ne kadar gerisine düştüğümüzü hatırlatacak şiirler okunsaydı bastırılmış duygu ve fikirler cemiyeti saran bir isyana dönüşürdü. Şiirin sevkettiği bu isyan karşısında emniyet kuvvetlerinin dilleri tutulur, mevzuat gereği vazifelerini yapmaktan ar ederlerdi. Bugüne kadar yapılan şiir festivallerinin hiçbirinde salonlarda ve meydanlarda insanlar yürek isyanları çıkarmadılar, duvarları ve kapıları aşıp caddelerde feryad ü figan etmediler. Emniyet kuvvetleri şiir okunan mekânların etrafında nöbet tutmadılar.

ŞAİR VE ŞİİR TEHDİT OLARAK GÖRÜLMÜYOR

Demek ki ulvî isyanlara sevk edecek şair ve şiir çıkmadı son zamanlarda. Demek ki şair ve şiir tehlikeli ve iç tehdit olarak görülmüyor. Şair ve şiir için haysiyet kırıcı bir durum bu... Bu ülkede şair ve şiir “lay lay lom” yâni zorlamayan, rahat, eğlenceli bir kültürel tüketim unsuru olarak görülüyor ki, şairin şiir yayınlaması ve okuması yasaklanmıyor. Şair, idrakleri değiştiren, ruh ve fikirlerde ihtilâl yapan bir mütefekkir, bir aksakal, bir kanaat önderi gibi görülmediği için sokağa çıkması yasaklanmıyor ve görüldüğü yerde tutuklanmıyor.

Bu ülkede şiir yazmanın suç olmaması şair ve şiir için züldür. Bu utanç verici durumdan “şiir ve şair bolluğu yaşıyoruz diyenler” utanmalıdırlar. Kalpleri ve fikirleri ulvî isyanlara sevk edecek kuvvette bir şair olmadan kimse evinden çıkıp festivallere çıkmamalı. İşte bu nâçiz yazı yüreklere hançer gibi sokulsun diye, hayâlini kurduğumuz adam gibi bir şairin tavrını ve insanların kalplerinde şimşek çaktıran şiirinin yankısını anlatacak.

ŞAİR “İSRAFİL’İN SÛR’U GİBİ HEYBETLİ BİR DİLLE” OKUYORDU ŞİİRİNİ

Bir zamanlar bir şair okuduğu şiirin daha ortasına gelmişti ki dinleyenlerin yüreklerine katran dökülmeye ve ciğerleri sökülmeye başladı. Sonra........

© Yeni Söz


Get it on Google Play