We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suudiler kitabımı da yasaklamışlardı

27 7 8
26.10.2020

Suudi Arabistan’da (SA) Türk mallarına karşı başlatılan boykot kısa zamanda Suud pazarında sıkıntılara yol açtı. Boykot resmen ilân edilmese bile Ticaret Odası Başkanı sıfatıyla Aclan el Aclan’ın sözcülüğünü yapması ve özellikle gümrüklerde Türkiye’den giden mallara karşı yapılan muamele işin arkasında resmi kurumların, hatta bizzat Muhammed bin Selman’ın olduğunu gösterdi.

Ben bu işin rakam boyutları ile ilgilenmiyorum. Suudilere göre boykottan, Türkiye’nin 20 milyar dolar, Türkiye’deki rakamlara göre de 3 milyar dolar civarında zararı olacağı söylenmektedir. Bu rakamların Türkiye açısında telâfisi mümkündür. Hem de katbekat fazlasıyla. Ancak doğuracağı psikolojik etkinin bu zarardan daha büyük olacağı ve bundan da en çok Suudi Arabistan’ın etkileneceği bir gerçektir.

Suudi Arabistan’da boykot edilen Türk mallarına alternatifleri olduğunu anlatan kampanyalar başlatıldı. Özellikle covid19 sebebiyle ürün girişinin sınırlandığı dönemlerde bile SA’nın kendi alternatiflerini bulduğu söylenip sıkışan pazar, psikolojik olarak rahatlatılmak istendi. Hatta pazar günü Suudi kökenli Eş Şarku’l-Evsat gazetesinde yayımlanan uzun bir yazıda; Türkiye’ye uygulanan boykot karşısında, Suudi Arabistan’ın imkânları anlatılıp bunun yerli üretim için fırsata dönüştürülebileceği iddia edildi.

Bu mümkün müdür?

Kağıt üstünde mümkün görülse bile gerçekleşmesi imkansızdır. Zira en çok övündükleri ve dünyadaki toplam üretimin yüzde 18’ine denk gelen hurmanın bile Suudiler tarafından değil, ülkede çalıştırılan yabancı işçilerin eliyle üretilmesi SA’nın nasıl bir çıkmazda olduğunu gösteriyor. Bir tarafta, ülkede her alanda uygulanan yabancı işçi kotaları diğer taraftan üretimi artırma arayışları arasındaki çelişki, SA........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play