We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pompeo’nun Ürdün, Mısır ve Körfez misyonu

13 0 0
14.01.2019

Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda, Paris’te Barış görüşmelerinin başladığı, ABD Başkanı Wilson’un açık kapı politikalarını deklere edip, Milletler Cemiyeti kurmak için dünya turuna çıktığı sıralarda; Kahire’de daha somut bir iş hayata geçiriliyordu. Mısır’da uzun süre faaliyet gösteren Protestan bir ailenin içinde doğmuş ABD kökenli papaz Charles Watson, Amerika’dan aldığı eğitim, para ve kilise vakfının desteği ile Kahire’ye dönüp, geleceğin bölge liderlerini yetiştirmek üzere Amerikan Üniversitesini kuruyordu.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo geçen perşembe günü Kahire Amerikan Üniversitesinde yaptığı konuşmasıyla bir asırlık ekimin hasadını yaptı. Konuşmasının sonunda şöyle diyordu:

“Bugün burada anlattığım müşterek tarihimize bakın. Birlikte savaştığımız ortak düşmanlarımıza bakın. Koalisyon yapımıza bakın. Sonuçta bir asırdan beri var olan bu Üniversitede çevrenize bakın. Bunun gibi Ortadoğu’da Beyrut’tan Süleymaniye’ye birçok Amerikan Üniversitesinin varlığı tesadüfi değildir..”

POMPEO “YENİDEN” DİYOR

Bu yazının konusu, –kuruluş amaçlarındaki rezervlerimize rağmen-, yüzyıldır Ortadoğu’da eğitim faaliyeti ile temayüz etmiş Kahire Amerikan Üniversitesinin tarihçesini anlatmak değildir. Bu üniversite diğer misyonlarının yanı sıra 2005’te Cumhuriyetçi Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, 2009’da Demokrat Başkan Barack Obama ve şimdi de ABD Dışişleri bakanı Pompeo’yu ağırladı. Adeta İslam dünyasına mesaj verme kürsüsü, ya da biat alma mekanı olması bu üniversitenin ABD adına işlevini gösteren en bariz delil değil midir?

Bu sütundaki son yazımda, Pompeo’nun çıktığı geziye dikkatleri çekmiştim. Trump’ın temsilcisi sıfatı ile Bolton’un kısa Ankara temaslarından ziyade, Pompeo’nun Ürdün, Mısır ve Körfez Ülkeleri’nin ziyaretine odaklanılması gerektiğini yazmıştım. Bana göre Bolton’un ziyareti, yeni pazarlıklar arayışının yanı sıra Pompeo’nun girişimlerini perdeleme amacını da gütmekteydi. Tump’ın çıkışları, sosyal medya üzerinden bölgeden elini-eteğini çekeceğine dair işaretler vermesi, bölgeyi takip eden analistlerin kafalarını........

© Yeni Şafak