We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Libya meselesi ve Meclis’te iki milletvekili profili

21 12 0
20.01.2020

Bu yazıyı okurken Berlin’deki tartışmaları ve çıkan sonuçları da biliyor olacaksınız. Bu açıdan yazdıklarım sizlere daha anlamlı gelecektir. Türkiye ile Libya’nın meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan anlaşma metninden bugüne kadar pek çok şey yazıldı, çizildi. Akademik değerlendirmeler, popüler söylemler ve siyasi argümanlar ortaya konuldu. Nihayet Berlin’de her şey masaya yatırıldı.

Akdeniz’de hareket kabiliyetini arttıran, hatta bölge barışı için Türkiye’yi başaktör yapan bir ittifak etrafında tartışmaların hararetli olması tabiidir. Ancak Türkiye’nin devlet refleksi karşısında harekete geçen dış güçlere; akademisyenlerin, siyasetçilerin, eli kalem tutanların ve söz ustalarının cevap vermesi beklenirken; aksine, bunlardan bazılarının şer ittifaklarının sözcüsü olmaya niyetlenmelerini görmek anormaldir.

Bir büyük gelişme karşısında eleştiride bulunmak, fırsatlar kadar tehditleri hatırlatmak doğrudur. Lakin ülkenin ufkunu açan girişimleri baltalamak; bilerek ya da bilmeyerek dış güçlerin sözcülüğüne soyunmak, bir ihanet değilse, gaflettir.

Bazı işbirlikçilerin Batı basınına yansıyan tahripkâr beyanları yetmiyormuş gibi bir de Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi sıfatıyla kalemi eline alıp ülkesinin başarısına “çizgiyi aştı” deme cüretinde bulunanları anlamak mümkün değildir.

Maalesef, bu densizliğin sahiplerinden biri de “barış, sürdürülebilirlik ve yumuşak güç” ifadeleri ile Euronews’a yazdığını daha doğrusu yaptığını örtmeye çalışan meclis üyesi Ünal Çeviköz’dür. Bu kavramların hepsinin ülke menfaatlerini korumak için üretildiğini unutup; Türkiye aleyhindeki lobilerin sözcülüğüne soyunanları, biz unutsak bile, tarihin yargılayacağında hiç kuşku........

© Yeni Şafak