We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yöneticileri potaya almalı

14 4 1
08.05.2022

Serbest piyasa ekonomisinde en aşağılık suç rekabet engelleyici davranıştır. Bu tür bir suçu işleyen işletme cezalandırılır. Peki, suçu işletmenin tüzelkişiliği mi işler, yoksa yöneticileri mi?

Elbette bu davranışların sorumlusu yöneticilerdir. İşletmelere verilen cezalarsa karlılıklarını etkileyip yöneticilerin performansını düşürerek dolaylı bir ceza anlamına gelir. Tıpkı ehliyetsiz sürücünün kendisini cezalandırmak yerine aracını bağlamayı seçen uygulamaya benzer bir durumdur.

Ortaklar durumdan memnunsa her şey aynı tas aynı hamam devam ediyor. Yani trafikte kimse henüz ölmemişse sıkıntı yok.

Ya kanunlar bu tür ceza alan işletmelerin yöneticilerinin bir daha iş dünyasına girişinin önünü kapayacak olsa? Ya imza yetkilisi olarak tekrar atanamayacak olsalar? Ya SGK kaydından çıkarılıp bir daha girmeleri mümkün olmasa? Rekabeti engelleyici davranışlarda bulunabilmeye tevessül edebilirler mi? Akıllarından geçirebilirler mi?

Bu tür tedbirler olmadığı için her yapılan aşağılık eylem yapanın yanına kar kalıyor.

Kalır tabii… Bir örnek üzerinden anlatayım.

2011 yılında Rekabet Kurumu bankaların bireysel kredilerde oranları anlaşmalı olarak yönettiklerini tespit için başlattığı süreçte 2013 yılında rekabeti engellemekten ceza yazmıştı. Öncelikle düzenleyici ve denetleyici kurum varken Rekabet Kurumu’na iş kalmasını sorgulamak lazım ya hadi neyse. Çünkü vahamet bununla sınırı değil.

En fenası; ceza alan 12 banka arasında 3 kamu bankasının olmasıydı. Yani kamu otoritesinin piyasa yapıcı olarak piyasaya soktuğu aktörler… Daha da fena olanıysa ne özel bankalardaki ne de kamu bankalarındaki bu cezadan sorumlu olan yönetim kurulu üyeleri, genel müdürler ve diğer imza yetkilileri hiçbir bedel ödemedi.

İmza........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play