We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ülkemin uzay programı

17 4 1
24.07.2022

Amerikalı bir NASA astronotuyla yapılan mülakatın kayıtlarından işitmiştim; “ülkemin uzay programı, mekiğin beni öldürmesi riskinden daha önemlidir,” demişti.

Yakışıklı bir duruş gerçekten... Bir feda meselesi... Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun son kongresinde “Zaman fedakârlık yapma değil, feda olma zamanıdır, var mısınız feda olmaya?” dediğini hatırlattı bir arkadaşım. Bakınca bu iki ifadenin aynı yere denk düştüğünü anlıyorum.

Bir milletin istiklali fedakârlıklardan çok, fedalarla şekillenir. Feda, herkesin kendi ve toplumu için ilave sorumluluk alarak bu sorumluluğu layıkıyla yerine getirmesidir desem sanırım yanlış olmaz. Tek başına kendi ve tek başına toplum değil, hem kendi hem toplum…

En güzel fedalardan birisi girişimciliktir. Çünkü girişimci ya da müteşebbis bir işle kendini bağlamış olur ve bu işin başarısı için devamlılık gerektiren üstün bir gayret ortaya koyar. Ben sanmıyorum ki bir girişimci bu devamlı gayreti ortaya koyarken ait olduğu ekonomiye hangi katkıları yaptığının farkında olmasın yahut katkısının tüm boyutları üzerine düşünüp kafasında bir fikir oluşturmasın. Semerci Urhan Amca kısa belgeselini izlemeyenler veya unutanlar tekrar göz atarlarsa mesela, kendisinin ekonomi içindeki yerini çok duru biçimde tarif ettiğini görürler.

Her girişimci, alıcılarıyla-satıcılarıyla-müşterileriyle-çalışanlarıyla ve bunların etrafındaki kuşaklarla tümünün refahını artıran........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play