We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TCMB’nin söyle(ye)medikleri

10 3 8
17.04.2022

TCMB’nin yeni ekonomi programı etrafında şekillenen para politikası performansını üç ay izledikten sonra değerlendireceğinin iletişimi kurulmuştu. Fakat bu değerlendirme hem Mart toplantısından hem Nisan toplantısından sonra beklense de sunulmadı. Araya ciddi bir savaşın girmesinin ve buna bağlı olarak global seviyede ortaya çıkan olağanüstü iktisadi gelişmelerin henüz yeterince yorumlanmaya müsait olmayan dinamiklerinin beklenen değerlendirmeyi geciktirmiş olması normal. Gene de Merkez Bankası önemli tespitler yapıyor. Bir de söyle(ye)medikleri var ki, bunlar belki daha önemli.

Yeni Ekonomi Programının hedefleri, cari açık üzerinden Türkiye ekonomisi üzerine yazılan kırılganlık hikâyelerinin bertaraf edilmesi, güçlü büyüme ve daha önemlisi güçlü kalkınma şeklinde beyan edildi.

Kim hayır diyebilir ki?

Uygulama planı ise her zaman ve her yönüyle tartışılabilir. Fakat anlaşılan o ki hangi plan uygulanırsa uygulansın Türkiye’de sabote etme gücü çok yüksek olan bir unsur işliyor. İşte, Merkez Bankasının söylemediği de bu. Hedeflerle uygulama planı arasına bu sabotajcı giriyor; dolarizasyon (bir ekonominin kendi para cinsinin bulunmaması veya yabancı dövizin yerli dövize tercih edilmesi durumu).

Aslında bu sabote edici problemin olumsuz etkileri gündeme getirilmeden program üzerine taşı en günahsızın atması gerekirken hep birlikte güvensizlik oluşturuldu ve oluşturulmaya devam ediliyor. Oysa bu politika teklifine karşı hanehalkı ve işletmeler politika yapıcılarla dolarizasyon üzerinden bir rekabete girmemiş olsa şimdiye kadarki sonuçların zamanlamaya rağmen bambaşka olabileceğini herkes biliyor. Herkes biliyor, kimse söylemiyor. Yani modelin iletişimi yeterli kurulmuş veya kurulmamış olsun, politika seti tartışmalı olsun ya da olmasın modelin muhataplarının yapmaması gereken tek davranış........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play