We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Off-roadçularla spor otomobilciler arasındaki farklar

7 5 1
19.04.2022

Off-roadçuları dev görünümlü maskülen araçlarla trafikte seyahat etmelerinden bilirsiniz. Otoyollar kendilerine zulümdür ama dikkat edilirse yapılı araçlarının verebileceği özgüvene rağmen kimseyi rahatsız etmezler. Çünkü dev araçlarının içinde koca bir kalp taşırlar. Fert oldukları kadar topluluk halinde hareket ederler. Zor şartları iyice zorlarlar ama hiçbir arkadaşlarını yarı yolda bırakmazlar. Hayata dayanışma zaviyesinden bakarlar. Yolda kalıp bir off-roadçuya denk gelen şanslıdır. Onları kar yağıp da İstanbul’daki bütün yollar kapandığında birçok insana yardım ederken de gördük.

Trafikte bir de spor otomobilciler vardır. Yarış iştahı içinde tüm bireysellikleriyle ufak ebatlı araçlar kullanmalarına rağmen diğer sürücüleri taciz eder dururlar. Kimseyi tanımaz basar geçerler. Yalnız ve sadece kendileri önemlidir. Onlar için diğer araçların trafikte olma hakları dahi yoktur. Yollar gibi diğer her şey onlar için vardır. Tüm bakış açılarını rekabet zaviyesinden örgütlemişlerdir. Maalesef akaryakıt istasyonları dışında kimseye bir fayda sunma gayeleri yoktur.

İşte, doğru iktisadi yaklaşımla kapitalist yaklaşım arasındaki fark tıpkı off-roadçularla spor otomobilciler arasındaki fark gibidir. Dayanışma ve rekabet farkı.

Üstelik dayanışma rekabeti dışlamaz, kardeş rekabetiyle disipline eder. Rekabet ise dayanışmayı dışlar. Zaten rekabet, dayanışmanın ortadan kaldırılması demektir. Rekabeti kabul etmek, mesela, fair-play halini ödül verilmesi gereken olağanüstü istisnai bir duruma dönüştürür. Fair-play nadiren görülürse sosyal ağlarda sonsuz kere paylaşılır. Sosyal ağalardaki bu eğilim, insanlığın........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play