We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mavi ekonomi

8 4 1
24.05.2022

Ekonomi son yıllarda renklenmeye başladı. Renklendirme, sanırım herkesin aşina olduğu yeşil ekonomi kavramıyla başladı. Yeşil ekonomi, çevreye duyarlı üretim ve sosyal sorumluluk kavramlarını içeriyor. Sonra döngüsel ekonomi kavramı üretim-tüketim bütünlüğünde meseleyi toparladı. Dünya için pilot uygulama olan sıfır atık projesiyle Türkiye, döngüsel ekonomide pratik olarak önü çekti, çekiyor. Fakat akademik olarak yeterince zengin bir müktesebat henüz oluşmadı.

Tabii döngüsel ekonomi içinde bir kavram olarak mavi ekonomi literatürünün de dünyada yükselirken Türkiye’de zayıf kaldığını anlayabilirsiniz.

Şimdilik yeşil ekonomi daha çok finansçıların gündemine girmiş döngüsel ekonomi ise İslam iktisadı başlığında yer bulmuş gibi görünüyor.

Buna göre önemli bir tespit; yeşil ekonominin finansçıların gündemini tutmasının aslında finansın bir disiplin aracı olarak kullanılabildiğini de göstermesidir. Aynısı para politikası için de tartışılabilir. Disiplin yaylarının gevşediği bir ortamda para politikası yeterince çeki düzen vermeye katkıda bulunabilir.

Peki, mavi ekonomi ne demek? Mavi ekonomi, kabaca su ekonomisi demektir. Trilyonlarca dolarlık ekonomik aktivitenin gerçekleştiği bir mecrayı ifade eder. Ama ekonomide bir segmente isim koymak araştırmaları derinleştirmek imkânı verdiğinden mavi ekonomi, balıkçılık, deniz dibi sondajları gibi kısıtlı anlayışların ötesine geçmiştir. Zaten mavi ekonomi, sadece denizleri değil tüm su kaynaklarını gündemine alır.

Gelin, mavi ekonomiyle tartışılan gıda paniğine nasıl çözümler tartışılabilir başlığındaki meselelere bakalım.

Su kriziyle yüzleşmeyi bekleyen dünya için mavi ekonomi öncelikle tatlı su kaynağı geliştirme anlamı taşır. Deniz suyundan tatlı su........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play