We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kırkpınar ve genç kuşağın uğradığı samimiyet krizi üstüne

16 2 1
05.07.2022

Kırkpınar’da er meydanı 661. kez kuruldu. Bu meydanlardan ismini bildiğimiz veya bilmediğimiz nice pehlivanlar geçti. Her biri onları besleyip büyüten toprağın, çayırın ve güneşin hakkını, yiğitliklerinin zekâtını verdi bu meydanlarda. Toprağın bereketi vurgulandı yağlar dökülürken. Öyle ya her coğrafyanın harcı mı yağı dökmek...

Bu sene genç pehlivanların başpehlivanlık güreşinde baş başa kalmaları damga vurdu Kırkpınar’a. Başa baş kalmadılar tabii. Güreş tarzı daha dikkat çekici olan Cengizhan Şimşek başpehlivanlığı aldı.

Ama tecrübenin yadsınamaz bir rolü varken gençlerin üstünlüğünü gerçekten tartışmaya değer buldum. Dünya her anlamda dönüşürken olağan bir gelişme gibi okudum.

Değişim zamanlarında birikimin, katkı verse de ana taşıyıcı olmayı tartamadığını düşünürüm. Gerçekten bu tür zamanlar hareketin, taze bilginin, değişime direnmemenin ve biraz da cesaretin belirleyici olduğu cinstendir. Elbette farklı alanlar için bu tespit mutlak olmamakla beraber toplamda değişimi gençlik sürükler.

Türkiye’de 80’liler ve 90’lılar değişimde etken olamamış, edilgen kalmış kuşaklardır. Sıra 2000’lilere gelince ise edilgen kalmak lüksleri yok gibi görünmektedir. Daha doğrusu etken olmadıkları takdirde 80’liler ve 90’lılardan katkı alamayacakları gibi rüzgâr nereden eserse o tarafa dönmek durumunda kalacaklardır. Artık rüzgâra yeter.

Türkiye, dış âlemle iktisadi olarak da siyasi ve askeri ilişkilerinin kalitesi bakımından da kurumsal........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play