We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çip krizi

11 5 26
26.04.2022

Çip krizi dünyada teknoloji ürünlerinin arzını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bilgisayar, akıllı telefon, akıllı aletler ve otomotiv sektörü için kriz hafiflemek yerine bilakis derinleşiyor. Z Raporunun Temmuz 2021’deki araştırmasına göre çip sektörü 439 milyar dolarlık bir pazar. Bu büyüklüğüne rağmen yatırım ihtiyacı artıyor. Çünkü arka planda yeni ekonominin ürünleri dönüştürme süreci hızlandıkça hızlanmakta.

Aslında bilgisayar icat olduğundan beri birçok defa çip krizi ile karşılaşıldı. Önceki krizler incelendiğinde göze çarpan belirgin durum; her defasında bilgisayarın kendi evrimleştikçe çip ihtiyacının krize dönüştüğüdür. Bugün herkesin sıklıkla kullandığı klavyeli bilgisayarların bir sonraki kuşak tarafından daktilo muamelesine maruz kalacağı değerlendirildiğine göre çip tarafında sadece yeni nesil bilgisayarlar (tabletler) için dahi ilave yatırım yapılması gerektiği ortada.

Bir de meselenin nesnelerin interneti boyutu var. Dünya bir biçimde her alet, eşya ve ekipmanın internet bağlantısının olduğu akıllı makineler çağına doğru ilerliyor. Bu da çip talebini birkaç kat daha güçlendiriyor. Otomobiller de bunun bir parçası. Otomobillerde 3-4 bin civarı çip kullanıldığı bilgisi dikkate alındığında yeterince çip temin edilemediğinde başka şeyler gibi otomobil üretmek de mümkün olmuyor.

Son iki yıldır otomotiv sektöründe birçok fabrikanın üretime geçici olarak ara verdiği de görüldü. Tedarik zincirinde pandemiyle başlayan sorunlar çip kriziyle birleşince küresel ölçekte otomobil üretimi yavaşladı. Z Raporunun aynı araştırması otomotivde 30 milyon araçlık üretim kaybına yani 0 civarı üretim daralmasına işaret ediyor. Elbette buna paralel olarak fiyatlar da artıyor. Türkiye özelindeyse ÖTV artışları bu konjonktürle birleşince fiyatlar aşırı yükseldi.........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play