We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Büyüme beklentilerinde güncellemeler ve enflasyon

8 3 1
05.04.2022

Dünyada birçok ekonomi 2021 yılında fevkalade büyüme performansı sergiledi. Örneğin Türkiye önü çeken ekonomiler arasına girerek  büyüdü. Gelişmiş kategorisindeki ekonomiler dahi tarihin hayli gerisinde bıraktıkları büyüme oranlarını yeniden gördüler. Mesela ABD %5,7, Fransa %7, İngiltere %7,5 büyüdü.

Üstelik küresel ölçekte performansların büyük oranda yılın ikinci yarısında şekillendiği söylenebilir. 2021 yılında Covid 19 pandemisi ile ertelenen iç talep hizmetler sektörünü, diğer taraftan ertelenmiş dış talep imalat sektörünü besleyip baz etkisi de rolünü oynayınca yılın yarısı güçlü büyüme için yetti.

Fakat Covid’in yeni varyantlarla etkisini artıracağının düşünülmesi, üstüne bir de Ukrayna’daki savaşın küresel ekonomiyi olumsuz etkileyeceği beklentisi gelince 2021 performanslarının iletişimi bile kurulamadan 2022 için endişeler gündemi meşgul etmeye başladı. Gelişmiş ekonomiler için hatta stagflasyon beklentisi yoğun biçimde dillendirilir oldu. (Gerçekten mevcut para sisteminin tutarsızlıkları ve rezerv paraların absürt miktarlarda üretilmesinden beslenen irrasyonel türev piyasa spekülasyonları göz önüne alındığında gelişmiş ekonomilerin stagflasyona düşmesi her zaman mümkündür, kehanet sayılmaz.)

Nihayet birçok kurum ve kuruluş 2022 için büyüme........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play