We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bakanlık ve ilgili kuruluşların yeni ekonomik tedbirleri

2 1 0
12.06.2022

Türkiye ekonomi gündeminin çok yoğun olduğu bir haftayı geride bıraktı. Liralaşmaya dönük adımlar, döviz cezbedici esneklikler, emtia pazarı ihdası, bireysel kredi genişlemesini kontrol eden tedbirler yanında ticari kredileri sıkılaştıran ve maliyetini artıran adımlar veya haberler peş peşe geldi. Çokça sorulduğu üzere atılan adım ve verilen haberleri ve muhtemel etkilerini gelir endeksli senetten (GES) başlayarak tek tek konsolide etmek isterim.

1- Bir süredir tatmin edici seviyede sabit getirili bir devlet iç borçlanma senedi ihracına dönük beklentiler ekonomi yönetiminden gelen iletişimlerle yükselmişti. O yüzden GES ihracına ilişkin ilk adım, maliyet yapısı belli değilken en azından, TCMB’nin enflasyon hedefine yakınsayacağı düşüncesiyle bir ilgi uyandırdı. Ancak Bakanlık tarafından sonradan beyan edilen oran/tutarlar liralaşma için ilgiyi sürdürebilecek seviyede görülmedi.

2- BDDK, belli tutar üzerinde vadeyi kısarak gelir-taksit ilişkisi gereği tüketici kredilerinde genişlemeyi baskıladı. Üstüne belli limit üzerindeki kredi kartlarında ekstrenin asgari ödeme oranını artırdı. Bu başlıkta şunu söyleyeyim; ekstre tutarının asgarisini ödeyerek kredi kartı kullanıyorsanız, kullanmayın daha iyi. İvedilikle terk edin kartlarınızı. İptal ve imha edin. Bunu finansal okuryazarlığın bir gereği olarak ifade ediyorum. İçinde bulunduğunuz mali durum gereği bu tavsiyeye kulak asmazsanız veya asmamayı bir zorunluluk olarak görmeye ikna iseniz, bilin ki ekstrenin asgarisini ödeyerek çözüm değil, çözümsüzlüğe gidiyorsunuz. Bankanız sizi çok seviyor. Herkes sizin gibi yapsın istiyor. Fakat elbette sizin lehinize değil,........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play