We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Asgari ücrette ilave artış

10 1 1
03.05.2022

Çok özel ve maneviyatı yüksek günlerden geçiyoruz. Bu vesileyle bayramınızı tebrik ederek yazıma başlamak isterim.

Türkiye, asgari ücret ve dolayısıyla tüm ücretlilerle ilgili bayramı tatlandıracak bir iletişimle arife gününü kapattı. Sayın Cumhurbaşkanı tarafından tarihin en güçlü artışlarından birisine rağmen enflasyon karşısında aşınmaya başlayan ücretlerdeki ilave artış beklentisini pekiştiren bir açıklama geldi.

Gerçekten ücretlerde ikinci bir artışa ihtiyaç olduğunu her fırsatta değerlendirdim. Yıl içindeki ilave bir zammı, tüketici güvenini artıracak bir hamle olarak gördüğümü belirtmek isterim. Çünkü güçlü enflasyonist etki daha senenin başında oluştuğundan “ücretlerin yapışkanlığı” her zamankinden daha büyük bir problem ve tüketici güvenini olumsuz etkiliyor.

Aslında enflasyon son yıllarda tekrar eden biçimde kendisini son çeyreklerde hissettirdi. Hükümet geçtiğimiz senelerde de çok güçlü asgari ücret artışları yaptı. Sene sonlarına sıkışan enflasyonist etkiler böylece sonraki sene boyunca yönetilebildi.

Fakat bu sene ilk aylardan başlayan fiyat istikrarı sapmalarıyla ücretliler üzerinde, hatta tüm dünyada, hayli baskı oluştu. Hak ettikleri refah seviyesinin gerisine düştüler. Bunun da telafisine ihtiyaç var. Elbette ücretliler asgari ücretlilerden ibaret değil. Fakat hükümetin asgari ücret kanalıyla tüm ücretler için bir kıyas oluşturma gücü bulunuyor.

İşverenin cebinden çıktığı için ücretler üzerine mesela bazı partilerin yaptığı gibi seçim meydanlarında popülist politikalar dillendirilmesinden hoşlanmam........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play