We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Ya Range Rover ya game over”

3 7 0
17.05.2022

Kripto para düşüncesi Satoshi Nakamato’nun makalesinden hareketle bugünkü para sistemine karşı çıkan bir felsefeyi yükleniyordu. Bence de Fisher ya da Mervyn King tarafından gösterildiği gibi aşırı derecede kusurlu olan bu para sistemine karşı yerinde bir fikir olarak gelişiyordu. Diğer taraftan dijitalleşmenin ve bilgisayar teknolojilerinin sunabileceği imkânların sınırlarını genişletiyordu.

Fakat geldiği yer eleştirdiği para sisteminin kendisiyle aynı yer oldu.

Bu akıbette serseri kripto paraların tanıtılması birinci etkendi. Para ihracı kapitalist iştahlı bir yarışa dönüştü ve felsefeden kopuş başladı. Mesela Dogecoin radara girdi. Kapitalizmin kripto paralarla ilgili hoşlanmadığı deflasyonist karakteri bozan bir Truva attı gibi rol oynadı.

İkinci etkense kullanıcıların kripto paralara yatırım aracı muamelesi yapması oldu. Kripto paralara yatırım aracıysa Sülün Osman’ın Galata Kulesi, köprü satışları vesaire çok masum. Ay’da arsa satışı mesela, epey tutarlı hatta…

İş iyi bir yere doğru gitmedi. Sonra yaptırım altına girenlerin kripto paraya ilgisi kripto paraların gerçekten bir geleceği var idiyse bunu şüpheli bir hale soktu.

Para, barışçıl ortamlarda tutunabilir bir olgudur. Aksi şartlarda tutundurulmaya çalışılması başarısız olur. Örneğin; Fatimiler Anadolu coğrafyasını ele geçirdiklerinde buradaki ilk kâğıt para uygulamalarını denerler fakat itibari paraya kimse itibar etmez. Elbette bu örnekteki başarısızlık, barış ortamının eksikliğiyle yakından alakalıdır.

Barışa referans verdim çünkü barışı tehdit eden........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play