We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Öyle değil, böyle…

81 5 0
28.08.2019

Aydınlık gazetesinde Mihri Belli’yi anlatan “Milli Demokratik Devrim deyince akla o gelir!” başlıklı bir yazı yayınlandı. (16 Ağustos 2019)

Yazıda Mihri Belli ile Sadık Perinçek’in askerlik günlerinden bir fotoğrafa da yer verilmişti: İkinci Cihan Harbi’nin şartlarında süvari yedek subay eğitimini aynı bölükte, aynı mangada yapmışlardı.

Mihri Belli (1915-2011) Marksist düşünce ile 1936’da “İktisat” okumaya gittiği ABD’de tanıştı. 1940’da Türkiye’ye döndü. Gizlice faaliyet yürüten TKP ile ilişkiye geçti…

O dönemde TKP’de “İstanbul İl Sekreteri” olan ilkokul arkadaşı David Nea aracılığıyla da “Türkiye Komünist Partisi” ile bağlantı kurdu! 1942 yılının sonlarında TKP’nin “Merkez Komitesi” üyeliğine getirildi. 1944’te ise “İlerici Gençler Birliği” davası kapsamında tutuklandı.

“Amerikan Komünisti” Mihri Belli’nin “Türk Solu’nun Önder İsmi” olma koşusunun başlangıcı; ABD’nin Türkiye’nin “derin kontrolünü ele aldığı” işte bu 1944 yılındadır…

Yani şudur: Önce tutukladılar; sonra da “Sefer Görev Emri” verdiler!

Uzun yıllar boyunca Türkiye’de “devrimciliğin sembol ismi” sıfatıyla “sol kitlelerin kontrol altında tutulması” sürecinde özel görev yapan “Gayrı Milli” Mihri Belli, vaktiyle “Şayet, Sovyetler Birliği bir gün Türkiye’yi işgal ederse, Demirel’den bile önce beni asar!” demişti!

KRİPTOLOJİK KURGU

Tam da burada; Mete Gündoğan’ın “Oyun Teorisi” adlı kitabındaki satırları hatırlıyoruz:

Öyle bir oyun........

© Yeni Şafak