We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Laikçi kafa…

127 11 0
25.09.2019

Bir tür Washington Portakalı olan Cumhuriyet gazetesi, laiklik ticaretinde her daim en önde gelir. Gazetenin bir yıl önce başlayan yeni döneminde sahne alan köşe yazarları arasında Ultra Laikçi Özdemir İnce de vardı. Mösyö İnce, Laikçi Kafa bahsinde “Örnek Olay” mesabesindedir.

İnce, 17 Eylül’deki (2019) sütununda “Bir yıl olmuş” başlığıyla Cumhuriyet’e geliş yolunun öyküsünü yazdı…

2 Ocak 2000’de Ertuğrul’un talebiyle Hürriyet yazarı olmuştu. Geçtiğimiz yıl ise “Cumhuriyet’teki yönetimin değişmesiyle birlikte” Alev Coşkun’dan gelen teklifi kabul ederek onun İmtiyaz Sahibi olduğu gazeteye geçmişti…

Alev Coşkun, 27 Mayıs darbesi öncesindeki mitingleri veya yürüyüşleri Orhan Birgit’le birlikte organize edenler arasındadır. Mister Birgit’in, 8 Şubat 2009’da Vatan’da yayınlanan itirafını daha evvel bu sütunda okumuştunuz.

Bu iki CHP’linin, o dönemde gençleri nasıl organize ettikleri veya koşturdukları; Rasim Cinisli’nin “Bir Devrin Hafızası” adlı hatıra kitabında da yer alıyor.

Baronsal Gladyo’cu Ertuğrul’u seneler evvel elinden tutup Hürriyet’e getiren Orhan Birgit derin mi derin bir siyasetçiydi. 1974’te Ecevit’in Başbakanlığında kurulan CHP-MSP Koalisyon Hükümetinde Turizm Bakanı ve Hükümet Sözcüsü idi.

Hürriyet Vakfı ile Aydın Doğan Vakfı’nın Yürütme Kurulu başkanlıklarını da yapmıştı. Merhum Orgeneral Kemal Yamak’ın “Ecevit’in vekilleri de Özel Harpçiydi” şeklindeki ifşaatına (2006) cuk oturan bir simadır!

Çıkan Kısmın Özeti: Vaktiyle Ertuğrul’u Hürriyet’e getiren Orhan Birgit; Mösyö İnce’yi........

© Yeni Şafak