We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dikkat: “Yunan bayrağı dalgalanmasın” diye!

99 5 7
09.09.2020

“Evini 3 milyon Euro teklif eden Yunan’a satmadı!” Önceki gün Hürriyet’te çıkan ilginç haberin başlığı böyleydi.

Manisa’nın Akhisar ilçesinde yaşayan Mihriye Yalazı (85), Yunan armatör Aristotle Onassis’in doğduğu ev olarak bilinen tarihi evini satın almak isteyen Onassis Vakfının cazip teklifini reddetmiş:

3 milyon Euro teklif edilmesine çok şaşırdığını söyleyen Mihriye Hanım, “Evde Yunan bayrağı dalgalanmasın diye satmadım” diyor!

AB ile ABD’nin ‘Şımarık Veledi’ Yunanistan’la Doğu Akdeniz krizinin yaşandığı şu günlerde…

Vaktiyle bir Türk Hanımefendisinin gösterdiği kıymetli hassasiyeti anlatan ziyadesiyle manidar bu haberi “tarihe not” olarak düşüyoruz.

ONASSİS’İ KİMLER PALAZLANDIRDI?

Dünyanın sayılı zenginleri arasında yer almış Aristotle Onassis (1906-1975), önce ünlü Yunan soprano Maria Callas ile ardından da Jacqueline Kennedy (derin bir suikasta kurban giden JFK’in dul eşi) ile yaptığı “çalkantılı” evliliklerle de hatırlanıyor.

Daha 25 yaşındayken milyon dolarlık servete sahip olan Onassis, 1931’de “deniz taşımacılığının bunalıma düştüğü bir dönemde” ucuz bedelle altı yük gemisi satın aldı; beş sene sonra da İsveç’te petrol tankerleri yaptırmaya başladı.

İkinci Dünya Harbi sırasında “Müttefikler” için çalışırken “batan” Onassis, deniz sigortacılığı şirketlerince zararı ödendikten sonra yine ayağa kalktı; 1945’te........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play