We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Masum Yıllar!” ha?

93 27 0
06.08.2019

1980’ler ile 90’ların ilk yarısı için “Türkiye’nin masum yılları” diyor! Medyamızın Hedonist Madrabazı Ertuğrul, “gözlerimizi bağlamayı” pek seviyor. Eh, düzenbazlık onun karakteridir.

Sanki o yılları hiç yaşamadık! “Astığı astık, kestiği kestik” 12 Eylül askeri rejiminin hüküm sürdüğü 1980’lerin özellikle ilk üç senesi bir yana; 90’ların ilk yarısı “faili meşhur!” cinayetlerin birbiri ardına geldiği “alacakaranlık kuşağı” yıllarıydı.

Türkiye’deki Gladyo’nun; 1990 yılının tamamını kaplayan, 1991’de devam eden ve 1993 yılında zirveye çıkan kontrgerilla yöntemiyle gerçekleştirdiği cinayetlerin “derin sahne arkasını” vaktiyle yönettiği gazetede itina ile hasıraltı eden şahıs; şimdi de kalkmış, o dönemi “Masum Yıllar” diye tanımlıyor!

En azından “O dönemleri hatırlayamayanlara yahut yeni nesillere afiyetle yediririm” hesabını yapıyor, olmalı…

Dahası, sözünü ettiği o seneleri “Semra tak bir kaset, neşemizibulalım” yılları olarak da tarif ediyor!

Turgut Bey, Başbakan iken- arabanın direksiyonunda oturup, Boğaziçi Köprüsü’nü geçerken; Semra Hanım’a “işte böyle” seslenmişti…

Bu görüntülerin ekranlarda ilk defa yayınlandığı o gece (26 Mart 1989) Rahmetli Özal’ın partisi ANAP, ağır bir yerel seçim yenilgisine uğradığı için arabadaki o neşeli sohbet de haliyle gırgıra alınmıştı!

O seçimden dokuz ay kadar önce, Turgut Özal partisinin kongresinde konuşurken derin bir suikasta uğramıştı. Oradan sağ çıktı: Buna mukabil; 1992 Mayıs ayından itibaren “tedricen zehirlendiği” anlaşılan bir sürecin sonunda 17 Nisan 1993’te hayatını kaybetti…

Sözünü ettiğimiz döneme “Masum yıllar!” diyen Baronsal Gladyo Medyası Madrabazı’nın; Turgut Özal’ın........

© Yeni Şafak