We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye’nin dostları ve devlet aklına müdahale

12 6 1
08.04.2021

Salgının Türkiye’ye ulaştığı günlerde İdlib’te savaş halindeydik ve bekâ meselesi yakın coğrafyamızdaki gelişmelerle doğrudan bağlantılıydı. Salgının özellikle Avrupa ve ABD’yi etkisi altına aldığı günlerde Türkiye, Libya’da yeni bir varlık yokluk savaşına girdi. 15 Temmuz 2016’dan sonra kurumlarımız yerlilik ve millîlik mücadelesinde önemli bir mesafe kat ettiği için askerî harekâtlarda başarıya ulaşabiliyorduk. İdlib’deki savaş Fırat Kalkanı Harekâtı’nın devamıydı. Bu, 2016 Ağustos’undan itibaren birbirine eklenmiş bekâ savaşlarını yaşadığımızı gösterir. Bu dönem salgın sürecinde de kesintiye uğramadı ve II. Karabağ Savaşı ile zirve noktasına ulaştı.

İçeride gündeme gelmeyen konulardan biri Türkiye’nin Afrika’da sürekli güçlenen varlığıdır. Yüz yıl önce orada da kaybetmiştik. Libya’da İtalyanlara karşı savaş vermiştik. Yüz yıldan fazla bir zaman sonra tarihin bıraktığımız yerden devam etmesi, üzerinde durulmaya değer bir konudur. Gerilimin en yoğun olarak hissedildiği ve hadiselerin savaşı gösterdiği alanlar jeopolitik açıdan değerli olan yerlerdir. Bazı yerlerin önemi hiç kaybolmuyor. Libya yüz yıl önce de çok kıymetliydi. Nitekim Darbeci Hafter güçlerinin mağlup olup geriye çekilmesi ve şartları kabul etmek zorunda kalmasıyla sadece Libya halkı kazanmadı. Doğu Akdeniz’de oyunun kuralları değişti ve tarafların Libya savaşından önceki konumlarının bir değeri kalmadı.

Afrika ve Asya’da etkinlik kurabilmek ve derinliklere ulaşabilmek açısından en hayatî adımları attığımızı sonraki gelişimeler de doğruluyor. Fransa, Batı Afrika’da tartışmasız........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play