We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Her tarafa bakan ayrı bir yüze sahip olmak

5 0 0
14.01.2019

FETÖ meselesinin yeterince anlaşılmadığı yönündeki kanaati ben de paylaşıyorum. Özellikle 15 Temmuz’dan sonra “elitler arası dayanışma”nın sonucu olarak FETÖ konusunda ciddî bir körleştirmeye tabi tutulduğumuz açıktır. Zaten anlaşılmamadan kastımız da budur. 15 Temmuz’dan bir buçuk ay sonra mağduriyet söylemi üzerinden ciddî bir kafa karışıklığı oluşturmaya başlamaları boşuna değildi. Kısmen başarılı oldular.

“Muhafazakâr muhalefet” kavramının işaret ettiği, gösterdiği kişi ve gruplar ile 15 Temmuz sonrasında ortaya çıkan daha geniş ağlar arasındaki devamlılık ilişkisi bizim açımızdan anlamlıdır. Çözülmemiş bir ağ var ve bu kendini sürekli yenilemek suretiyle canlı tutmayı başarıyor ve tekrar güç devşiriyor. Aynı çevreler muhafazakârlık bağlamından hareketle yeni bir kamp kurmaya çalışıyor. Belirli medya organlarında ve sosyal medyada yaşanan paralel gelişmeleri başka türlü anlamak mümkün değildir.

Ülkemize sığınmış Suriyeliler üzerinden yeni bir kutuplaşmayı körükleme örneğinde görüldüğü gibi FETÖ’cü ağ varlığını sürdürmektedir. Bugün artık bu ağ ile yeni bir davranış biçimini kast ettiğimiz de bilinmelidir. Yılbaşı gecesinde yaşandığı iddia edilen bir olay karanlık bir hesap üzerinden servis ediliyor ve bu olay bütün Türkiye’nin gündemini meşgul ediyor. Güvenlik güçlerinin takibi ile bu hesabı kullanan şahıs belirleniyor ve kişinin hırsızlıktan aranmakta olduğu ortaya çıkıyor. Sıradan bir vatandaş olarak bu kişinin önceden hırsızlıkla........

© Yeni Şafak