We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fırat’ın doğusu: Türkiye oyunu bozuyor!

5 12 5
17.01.2019

ABD başkanı “Kürtleri vurursanız sizi ekonomik olarak vururuz” tehdidinden sonra güvenli bölge oluşturulsun aşamasına geldi. Trump, Türkiye-Suriye sınırını Meksika sınırı ile karıştırmış olmalı. Bahsi geçen ve derinliğine uzanan yerler, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Misak-ı Millî sınırları olarak kabul ettiğimiz alana dâhildir. Misak-ı Millî, toprak kaygısının ötesinde siyasî, askerî, iktisadî, dinî, kültürel vs bağların kopmaması gerektiğine vurgu yapan irade idi.

Gücümüz ve mücadelemiz ölçüsünde koruyabildik. Onun için “Kürtleri vurursanız” diye başlayan sözler Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik bir tehdit olmanın yanı sıra bir hakarettir. Yabancılaştırma amacına matuftur. Türkiye’yi, Kürtlere ya da Araplara veya bu coğrafyada yaşayan başka bir etnik gruba düşman gibi göstermenin herhangi bir izahı olamaz.

Trump’ın tehdit dolu sözlerinden sonra gündeme getirilen güvenli bölge teklifi, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin gücünü gösterir. Bahsi geçen alanda Türkiye’ye rağmen ve Türkiye aleyhine yeni bir düzenleme yapılması imkân dışıdır. Orada bir terör koridoru kurmak istediler ama başaramadılar. Terör örgütleri, emperyalizmin elini güçlendirmekten başka bir işe yaramıyor. Fakat terörü ve terör örgütlerini bir silaha dönüştürenler de istediklerini elde edemeyebilir. Bunu zaman gösteriyor. Güvenli bölge teklifi, terör örgütlerinin engelleme çabalarına rağmen Türkiye’nin Misak-i Millî sahasındaki gücünü teyit ediyor.

Türkiye,........

© Yeni Şafak