We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KOBİ’ler her şeyi hak ediyor

7 0 0
15.01.2019

Son dönem ekonomimize karşı yapılan spekülatif ataklar sonucu oluşan kur, enflasyon ve faiz yükselmelerinden en fazla etkilenen kesim Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ) ile esnaflarımız oldu. Ancak, onlar tüm olumsuzluklar karşısında yılmadan işletmelerini açık tutmaya çalıştılar. Bunun da ötesinde üretim ve ihracatta rekorlar kırmaya devam ettiler.

Tabii KOBİ ve esnaflarımızın ayakta kalma mücadelesi verdiği bu süreçte, hükümetimiz başta olmak üzere özellikle bankalarımız, KOSGEB, Kredi Garanti Fonu (KGF) gibi kuruluşlarımız da her türlü desteği vermeye çalıştılar.

Bugün, ihracat rekorunun kırılmasında ve işsizlik rakamlarının çok yükselmemesinde KOBİ’lerimizin payı çok fazladır. Bu nedenle, yüksek teknolojili ihracatın artırılması, ihracatın daha fazla tabana yayılması için KOBİ’lere çok fazla imkân sağlanması önemli.

İşte bu bağlamda, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın KOBİ’lere özel olarak, vadesiyle ve maliyetiyle çok daha rekabetçi olan bir paket açıklaması 2019 yılı performansı için olumlu bir gelişme olarak algılanmıştır.

Açıklanan bu paketle birlikte, 13 bankanın kendi inisiyatifiyle ortaya koyduğu KOBİ Değer Kredisi’nden 40 bin işletme faydalanacak. 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli kredi için %1,54 faiz oranı uygulanacak. KOBİ’lere sağlanacak paketin toplam büyüklüğü ise 20 milyar TL olacak.

Ayrıca, 2018 yılının son iki ayında yapılan mobilya, beyaz eşya, otomotiv ve konuttaki vergi indirimlerinin 2019 yılının ilk üç ayında da devam edecek olması çok önemli. Bunun dışında, KOBİ’ler ile ticarethanelerde doğalgazın fiyatında  indirim yapılmıştır.

Yine, 2019 ve 2020’de ilk kez işe alınacak........

© Yeni Şafak