We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Faiz düşüşlerinin cari açık üzerindeki etkisi

12 9 0
21.01.2020

2018 yılı ağustos ayında yapılan kur saldırıları sonucu yükselen faiz oranları, tekrar o tarihten önceki haline geri döndü. Tabi bu düşüşte, özellikle haziran ayındaki TCMB Başkanı değişikliğinden sonra yapılan faiz indirimlerinin çok büyük etkisi oldu. Özellikle faiz ve kur arasında kurulan ilişki nedeniyle hep söylenen şey, çok hızlı faiz indirimlerinin kuru tekrar tetikleyeceği ve yeniden bir devalüasyona yol açacağı tezi idi. Aslında bu hızlı faiz indirimleri bize gösterdi ki hızlı bir şekilde artan faizler kur artışlarını tek başına durduramadığı gibi hızlı inişler de tek başına kuru tetiklemiyor. Tam aksine geçen yıl aynı tarihlerde hızlı faiz artışı yapan Arjantin hem faizleri hem de kur artışını durduramadı ve IMF’nin eline düşerek ülkesine çok ağır bir reçete uygulamak zorunda kaldılar.

Bugün ülkemize baktığımızda kur artışı kontrol altında ve istenen düzeydedir. Faizler hızlı bir şekilde inerek bugün reel sektörü ve bankaları rahatlatacak bir noktaya yaklaştı. Bilindiği üzere düşük faiz daha fazla üretim, daha fazla istihdam, daha fazla ihracat demek. Bir de tabi düşük kur, düşük faiz daha fazla ithalat demek. Bu durum ise cari açığın yükselmesi anlamına gelmektedir. İşte bu noktada artık yaşanılan tecrübelerle daha dikkatli olmamız gerekecek.

Küresel finansal kriz sonrasındaki yıllarda Türkiye çok hızlı ve güçlü bir ekonomik büyüme sergilemişti. Bu dönemde yılık toplam kredi büyüme oranları @........

© Yeni Şafak