We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

2021 yılı bütçesinin değerlendirilmesi

11 7 7
01.12.2020

AK Parti Hükümetlerinin 19’uncu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ise 3’üncü bütçesi geçtiğimiz cuma günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Kovit-19 salgını nedeniyle öngörülemez hal alan harcama ve gelir kalemlerini belirlemenin çok zor olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Diğer taraftan, bütçenin hazırlanma ve sunuş aşamasında Hazine ve Maliye Bakanı’nın değişmesi de bu maratonun zorluğu için farklı bir gelişme oldu.

Sonuçta diyebiliriz ki 2021 yılı bütçesinin değerlendirilmesi, bundan önceki bütçe değerlendirmelerinden biraz farklı olacak. Çünkü bütçeleri değerlendirirken, bütçe açığı en çok üzerinde durduğumuz konuların başında gelir ki pandemi bu durumu da etkilemiş durumda. Bugün küresel ölçekte çok büyük daralmalar ve kapanmalar yaşanıyor. Ülkeler kendi ekonomilerinin çarkını döndürebilmek için geniş çaplı mali destek paketleri açıklıyor. Bu nedenle 2020 yılında tüm dünyada bütçe açığı ve borç stokunun artış eğilimine girdiğini görüyoruz. Bütçe giderlerindeki artışın tam aksine bütçe gelirlerindeyse önemli azalmalar yaşanıyor. Dolayısıyla bütçe açığı konusu ister istemez göz ardı ediliyor. Şimdi bu tespitler ışığında 2021 yılı bütçesinin öne çıkan kalemlerini değerlendirirsek;

2021 yılında bütçe giderleri 1 trilyon 346 milyar lira, faiz hariç giderler 1 trilyon 166 milyar lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 101 milyar lira, vergi gelirleri 923 milyar lira, bütçe açığı 245 milyar lira olarak öngörüldü.

2021 yılında........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play