We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Trump’ın zikzakları

7 0 0
16.01.2019

Geçtiğimiz Aralık ayının ortasında, Trump’ın Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde “Suriye’den 30 gün içinde çekiliyor, IŞİD’le savaşma görevini de Türkiye’ye bırakıyoruz” cümlesini sarfetmesi, Türkiye’de büyük bir sevinçle karşılanmış, tartışma programları ve gazete sütunları sözü edilen çekilmenin detaylarını vermeye başlayan uzmanlarla dolmuştu. Fakat bana göre, ABD, yıllar önce çekilme sözü verdiği Irak’tan ve Afganistan’dan bile henüz çekilmemişken, Suriye’den böylesi hızlı ve bu derece ani bir kararla çekilecek olması ihtiyatla yaklaşılması gereken bir durumdu.

Zaten bu konuşmanın üzerinden çok geçmeden çekilme süresi önce 100 güne ardından 120 güne çıktı. Türkiye’ye bırakılan IŞİD’le mücadele sorumluluğu ise koalisyon güçlerinin alanına çekildi. Türkiye’nin IŞİD’le mücadele ederken sınırdaki PYD-YPG unsurlarının temizlenmesi konusunda Türkiye’ye verilen örtülü destek de geri çekilmiş oldu.

Trump önceki gün attığı tweette alenen “Türkiye eğer Kürtleri vurursa, Türkiye’yi ekonomik açıdan mahvederiz” dedi. Ardından da Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde Türkiye sınırında bir “güvenli bölge”ye olumlu yaklaşacakları sinyalini verdi. Birbiriyle taban tabana zıt iki, hatta üç açıklamanın bir ay içinde peşpeşe gelmesi ise, bir önceki açıklamaya çok sevinen analistlerin de kafasını karıştırdı. Şimdi herkes bu açıklamaların bağlantısını çözmeye çalışıyor. Yine hem biraz beklemek, hem de meseleleri anlayabilmek için ABD iç siyasetine bakmanın ayağı yere basan analizler için faydalı olacağını düşünüyorum doğrusu.

Zira artık fark ediyoruz ki, Trump’ın Aralık ortasındaki ilk Suriye........

© Yeni Şafak