We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ömer İnan’a rahmet

10 7 5
04.12.2020

Covid salgınının aşılmaz sandığımız kapıları aşıp evlerimize girdiği günlerden geçiyoruz.

Ev kelimesini çoğul kullandım çünkü o sadece “benim oturduğum” evden ibaret değil; akrabamın, dostumun, arkadaşımın, tanışlarımın da evleridir; bizi biz kılan birimlerin içinde toplandıkları bir bütünün adıdır evlerimiz.

Bu nedenle evlerimizden gelebilecek yeni bir vefat haberini gerilim içinde beklerken, o haberin bizden de ulaşması ihtimaliyle, “lütfen kulağınız kirişte olsun” diye uyarıyoruz dostlarımızı ki, o evrede ihtiyaç duyduğumuz iki şeyden, onların rahmet dileklerinden ve bağışlanma dualarından mahrum kalmayalım.

Bu manada Kırıkkale’deki bir evimizden ulaştı o malum haber: Muhterem dünürüm Murtaza Dönmez ile kıymetli eşi Neriman Hanım kısa bir arayla vefat ettiler. Mezarları nur, mekânları cennet olsun.

Dört gün önce de aynı şehirle tanımlı başka bir evimizden ağabeyim, dostum Ömer İnan’ın evinden ulaştı vefat haberi. Daha birkaç gün önce, eski bakanlarımızdan Sami Güçlü duyurmuştu bu gerilimli bekleyişin ve hüznün ayak seslerini.

İnan, Kırıkkaleli değildi ama ben onu oradaki evinde tanıdım. Kırıkkale Üniversitesi’nin kurucu ekibindendi; açılan ilk fakültesinin de ilk dekanıydı.

Aslen Karamanlıydı ama Mersin’de doğup büyüdüğü için kendisini bu şehre ait sayıyordu. Merhum babası Abdülgani Efendi önce Mağribî (Yörüklerin söyleyişiyle Mıgribi) camiinde ve bilahare uzun yıllar Müftü Köprüsü’ndeki Müftü camiinde imam-hatiplik, Kur’an kursu hocalığı........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play