We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Kullar İçin Yaratıcıyı Üzmeyeceğiz’ Diyerek İdama Gitti

46 2 10
15.05.2022

31 Mart 1943’te Pabna ilçesine bağlı Manmatpur köyünde doğdu. Dakka Aliye medresesinde eğitim aldı. Eğitimi sırasında İslam Hukuku’nda ‘kamil’ derece almış ve hadis dalında ülke genelinde ikinci olmuştu. Lisede Cemaati İslaminin öğrenci teşkilatına katıldı ve daha sonra bu hareketin genel başkanlığı görevini yürüttü. Lisans eğitimini 1967’de Dakka Üniversitesinde, birincilikle bitirdiği Arapça bölümünde tamamladı.

Nizami, medresede öğrenciyken Cemaat-i İslami’nin o zamanki öğrenci kanadı olan İslami Cemiyeti Talaba Pakistan’a katıldı. Uzun yıllar burada çeşitli kademelerde görev yaptı. Bangladeş, Pakistan’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan ettikten sonra Bangladeş Cemaati İslamiye katıldı. Bağımsızlıktan sonra göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı Mujibur Rahman cemaati yasakladığı için birçok arkadaşı ile birlikte ülkesini terk etmek zorunda kaldı.

1977’de Ziaur Rahman’ın bir darbeyle başa gelmesinden sonra Ghulam Azam ve Mevlana Nizami Bangladeş’e döndü. Nizami, Bangladeş’e döndükten sonra Cemaati İslami’deki görevlerine devam etti.

1983 yılından 2000 yılına dek Cemaati İslami Genel Sekreter Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik yaptı. 1991’de Cemaati İslaminin parlamento temsilcisi olarak milletvekili........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play