We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Adını koyalım- 1

71 19 6
15.09.2021

Dünyada gündemi belirleyen meselelere bakıldığında değişmeyen öncelik “para” ile ilgili görünüyor. Doların hakimiyeti sürüyor, “küresel sermaye” dijital teknoloji ile gücüne güç katarken, şirketler devletlere meydan okuyor.

Afganistan ve Taliban ilgi odağı oldu. ABD’nin fiyakası bozuldu. Çin şişeden çıkan cin gibi sinsi bir duman hâlinde hemen her coğrafyada ön aldı, Afrika dahil.

NATO ve AB kan kaybediyor. Putin Rusya’yı her oyunda ben de varım diyecek güce kavuşturdu. Fakir güneyden zengin kuzeye bir göç dalgası saldırıyor.

Yapay zeka, yazılımlar, robotlar iş dünyasında fırtınalar estirirken, dünyanın en zengin şirketleri (adamları) “iletişim” alanını öne çıkardı.

Bu yıl ihtiyar dünyamız yukarıda sayılan olayların hepsini bastıracak felâketler zincirine sahne oldu.

Zincirin halkalarını yangınlar (Düşünün Sibirya ormanları dahi yanıyor), seller, kasırgalar, kuraklık gibi tabiatın kıyameti hatırlatırcasına kaynaması, homurdanması ve isyanı oluşturdu.

Tabiat insanoğluna sesleniyor. Bu daha başlangıç diyor. Korku dağları bekliyor. İnsanın “acaba” diyesi geliyor. Hani Hz. Nuh “gemiye binin yoksa helak olursunuz” demişti de, binmeye yanaşmayanlar “Biz dağlara çıkar kurtuluruz” demişlerdi.

Birleşmiş........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play