Öncelikle kalbi Türkiye Yüzyılı için atan yeni kabinemizi tebrik ediyorum. Çok önemli ve tarihi bir dönemeçte görev aldılar. İşleri zor ancak tarihe yazılacak kadar ehemmiyetli. Gönülden dua ve desteklerimiz her bir bakanımızladır.

Türkiye’nin son yirmi yılda çok önemli kazanımları olduğu ve refah seviyesinde ciddi artışlara sebep olduğu yadsınamaz gerçekliklerdendir. İster iç pazar hacmine ister dış pazar hacmine bakalım, isterseniz kapının önündeki otomobil adedine bakalım, yani neresinden bakarsak bakalım refah arttı. Refahın bölüşülmesinde ise son dönemde yaşanan sıkıntıların geçici olacağını umut ediyoruz.

Tedaviye karar vermek için teşhisin çok yönlü incelemeler ile yapılmış olması gereklidir. Yanlış teşhis, yanlış tedaviyi getirir. Kaldı ki Türkiye ekonomisinin geneli değil ancak finansal açıdan bulunduğu durum beyin cerrahı edasıyla hareketi mutlak surette gerektirmektedir.

19 Ağustos 2022 tarihinde neşr olan makalemize göz atılmasında fayda var. Bu makalemizde kök sebep analizine göre bulgumuz şuydu;

1990’lı yıllarda ticaret yapanlar bilirler; o gün var olan ikinci el alım satımlarında yüksek oranlı vergiler nedeniyle devir işlemleri adi sözleşmeler üzerinden gerçekleşir ve bir aracın neredeyse beş altı devrinden sonra noterden resmi işlemi gerçekleşirdi. Bırakın alım satımdan maktu vergi almayı aracılar resmiyette gözükmediği için kurumlar vergisi ve kdv bile tahsil edilemezdi….

Yeni ajandamızı günlük olarak yapmalıyız. Cari açığı sonlandırmak için günlük al sat (ithalat-ihracat) farkı 100 milyon dolar olan bir dış ticareti geliştirmemiz tüm sorunları kökten çözecektir. Bu farkı sektörlere bölüp iş takibimizi, ihracat pazarlarımızı, ürünlerimizi geliştirmeye kafa yorulmalı…

QOSHE - Kök sebeplere odak olunmalı! - Mehmet Akif Soysal
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kök sebeplere odak olunmalı!

16 0
09.06.2023

Öncelikle kalbi Türkiye Yüzyılı için atan yeni kabinemizi tebrik ediyorum. Çok önemli ve tarihi bir dönemeçte görev aldılar. İşleri zor ancak tarihe yazılacak kadar ehemmiyetli. Gönülden dua ve desteklerimiz her bir bakanımızladır.

Türkiye’nin son yirmi yılda çok önemli kazanımları olduğu ve refah seviyesinde ciddi artışlara sebep olduğu yadsınamaz gerçekliklerdendir. İster iç pazar hacmine ister dış pazar hacmine bakalım, isterseniz kapının önündeki otomobil adedine bakalım, yani neresinden bakarsak bakalım refah arttı. Refahın bölüşülmesinde ise son dönemde yaşanan........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play