We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Merkez’in faiz kararı ve karar metnindeki detaylar

9 5 0
18.01.2020

Geçtiğimiz Perşembe günü Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) yılın ilk toplantısının faiz kararını açıkladı. Karara göre PPK politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 12’den yüzde 11,25’e indirdi. Böylelikle Merkez Bankası 5 toplantı üst üste olmak üzere toplam 1275 baz puan faiz indirmiş oldu.

KARAR METNİNDE NE VAR?

Faiz kararı ile birlikte ekonomistlerin en çok dikkat ettikleri ve ilgisini çeken bir diğer unsur da kararın metni. Bir önceki metin ile farkı ve kullanılan kelimeler Banka’nın iletişim stratejisi açısından büyük önem taşıyor. Peki metinde neler var?

Öncelikle iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiğine dair vurgu aynen kullanılmış. Dezenflasyon süreci yani enflasyon oranlarındaki düşüşün devamı ve finansal koşullardaki iyileşme ile birlikte ekonomideki toparlanmanın devam edeceği ifade ediliyor. Gelişmiş ülke merkez bankalarının genişleyici politikalarının devam edeceği öngörülmüş. Yani bu bankaların para politikalarının kur üzerinde risk oluşturma........

© Yeni Şafak