We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Robot gazeteciler

74 0 0
16.01.2019

Televizyon, gazete ve sosyal medyanın karışımı olan yeni nesil internet gazetesi, “FreeNews” baş editörü, Poul Wolf’ün saatine, “acil” koduyla bir mesaj düşer: “Başkan Trump, Beyaz Saray’da Suriye konulu bir basın toplantısı yapacak. Hangi seviyede haber yapalım?” Jops cevap yazar, “en yüksek seviyede”. Hiç hata yapmadığı için kendisine ‘Zero’ (sıfır) lakabı takılan yeni nesil gazeteci, aldığı talimata gülme emojili “Tamamdır patron” şeklinde cevap verir.

OPERASYON BAŞLIYOR

Zero, gazetenin tüm sosyal medya hesaplarından bir mesaj yayınlar hemen: “Başkan Trump saat 14.00’de Suriye konulu önemli bir basın toplantısı yapacak.”

On dakika sonra, sosyal medyada bu mesajın dünyanın her tarafındaki etkileşimini, ‘Chequesbot’ programı aracılığı ile analiz eder. Etkileşimin yüksek olduğunu, ekonomi, Ortadoğu, dış politika, kriz gibi konuların öne çıktığını görür.

Basın toplantısını, Facebook, Instagram, Youtube, Twitter dahil tüm hesaplardan ve gazetenin ana sayfasından canlı yayınlama kararı alır. Bunun için Beyaz Saray’ın verdiği uydu frekansına bağlanır.

Canlı yayın saati geldiğinde, ekranda görünen kişinin kimlik tespiti için, ‘Face Recognition’ programını kullanır. Konuşanın Dış İşleri Bakanı Pompeo olduğunu anlayınca yayına geçmez. Daha sonra konuşan Trump’ı tanımlar ve online yayın talimatını tüm mecralarda verir.

Trump konuşurken, Zero ‘Recodly’ programı aracılığı ile sesi hemen yazıya çevirir. Yazıya çevrilen metini, ‘Wordsmit’ programı aracılığı ile haber metnine dönüştürüp hemen gazetede yayınlar.

MANŞET DEĞİŞTİRECEK........

© Yeni Şafak