We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Taciz, tecavüz ve ötesi

130 34 19
05.12.2020

Bu kaçıncı taciz-tecavüz konulu yazım bilmiyorum. Sanırım 10’u geçmiştir. Her yazıda tacizin, tecavüzün, kadına şiddetin bir sınıf meselesi değil, bir “toplumsal ortalama gerçeği” olduğunu anlattım dilim döndüğünce. Bilmem hangi Kur’an kursunda bir taciz-tecavüz olduysa da, bilmem hangi gece kulübünde bir taciz-tecavüz olduysa da bunun “mekândan, insan topluluklarının genelinden, dinden bağımsız” bir mesele olduğunu söyledim, söylemeye çalıştım.

Sözgelimi pedofili denilen sapkınlık toplumsal sınıf, eğitim durumu, ırk, memleket, mezhep ayrımı yapmaz. Fakir, ilkokul mezunu, Türk, Sünni biri de bu sapkınlıkla kayıtlı olabileceği gibi zengin, doktora yapmış, İngiliz, Protestan biri de bu sapkınlıkla kayıtlı olabilir.

Taciz ve tecavüz için de böyledir bu. Oval ofiste de çıkabilir karşımıza, terkedilmiş bir inşaatta da, sokakta da, camide de, AVM’de de, kulüpte de…

Dolayısıyla her seferinde “Ümraniye’de iki sapkının Kur’an kursunda yaptığı pislik devasa bir insan topluluğunu bağlamaz, yapmayın, etmeyin, toplumun bir kesiminin üzerinde hayvanlar gibi tepinmeyin” dedim dilimin döndüğünce.

CHP’de taciz-tecavüz iddiaları gündeme geldiğinde koparılan “bunlar hep tacizci, tecavüzcü” vaveylası ile o yüzden hiç ilgilenmedim. Çünkü bu çok ama çok ayıp bir şeydir. Sayıları üçü beşi, yani Türkiye ortalamasını asla geçmeyecek pislik yüzünden memleketin en........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play