We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Son bir hikâye

86 13 8
17.04.2022

Son bir hikâye için vaktim var mı, söyle bana.

Destansı olması gerekmez. Okuyanı başka dünyalara götürmesi gerekmez. Gözleri dolarak okumasa da olur kimseler. “Yazarın burada aslında anlatmak istediği” diye başlayan analizler yapılmasa da olur hikâyem hakkında. Genç erkekler sevgililerine belki kalplerini kazanırlar diye, genç kızlar genç arkadaşlarına belki aynı duyguyu yakalarlar diye yollamasalar da kabul.

Son bir hikâye için vaktim var mı, söyle bana.

“Büyüyünce öğretmen olmak istiyordum; büyüdüm, öğretmen oldum” diye başlayan olağanüstü klasik bir hikâye olabilir. O köy okulunda, köyün ağasının yakışıklı ve iyi kalpli oğlu âşık olabilir öğretmene. Babası almamak için diretir ama sonunda düğünleri köy ortasına yakılmış bir ateşin etrafında yapılır. Aşk kazanır. Aşkın kazanma ihtimali kazanır.

Son bir hikâye için vaktim var mı, söyle bana.

“Büyüyünce öğretmen olmak istiyordum; büyüdüm, zayi oldum” diye başlayan acıklı bir hikâye olabilir. 28 Şubat’ta okuduğu fakülteden atılan, ardından inançlarını kaybeden ve uğruna okuldan atıldığı başörtüsünü çıkarıp bindirilmiş duyarlılıklar çağının sıradan bir aktivisti olmayı seçen lezbiyen bir bireyin hikâyesi olabilir mesela. Nobel vermeseler bile adaylığı garanti olur böylece. Beni........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play