We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şehzadeler, prensesler, patlayan özgüvenler

167 51 10
13.08.2022

Dostum Ömer Ekinci’nin, 20 yıldır yazılım sektöründe çalışan, onlarca insan yetiştirmiş Doğan Bey’i “işe alım” konusunda kayda aldığı videoyu izlediniz mi bilmem. Benim çok ama çok ilgimi çekti. Zira Doğan Bey, mülakatına girdiği bir iş görüşmesi hakkında “inanması güç” detaylar veriyordu videoda.

Doğan Bey’in tabiriyle “sıfır değil eksi” bir yeni mezun bilgisayar mühendisi aylık 15 bin lira başlangıç maaşı istiyor. Doğan Bey “yatırımdır, verebiliriz herhalde” diye düşünüyor. Peşine özel sağlık sigortası da istiyor delikanlı. Dikkat “tamamlayıcı sağlık sigortası” bile değil, özel sağlık sigortası. Peşine delikanlı diyor ki “yalnız benim bazı alanlarda kurslara gitmem gerekiyor. Onları da siz karşılamalısınız.” Peki o arada ne çıkıyor ortaya. Delikanlının tek “yazılım” başarısı Counter Strike adlı oyunda level atlamış olmak. Okul derecesi düşük, verdiği ödevlerin hepsi başkalarından “alıntı” falan filan.

İşveren olup da bu gençlerle benzer sahneler yaşamayan var mıdır bilmem. Tabiri caizse “bomboş özgeçmişler”le, fevkaladenin fevkinde düşük notlarla, E5 kenarı özel üniversitelerin diplomalarıyla karşımıza geçip sıraladıkları şartları duyunca dümdüz inciniyoruz. Diploma yok, not yok, bilgi yok, temel yok ama öyle bir özgüven var ki o özgüven karşısında biz eziliyoruz neredeyse.

Geçen yıl matbaada dekupe ve benzeri en temel photoshop işlerini yapan ve kendisine “grafiker” bile değil, “tasarımcı” diyen biriyle yaptığım bir iş başvurusunu hatırlıyorum mesela.........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play