We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bond çantalı adam

132 15 3
08.05.2022

Namazda da kullanılan kahverengi bir yün takke, açık gri kırçıllı ve nedense kendisine bir beden büyük gelen bir takım elbise, lacivertten maviye bir gömlek, pembeden kırmızıya parlak bir kravat ve aynı parlaklıkta bir cep mendili, altın renkli bir kravat iğnesi, siyah kumaştan bir yelek ve olmasa bütün bu manzaranın tamamlanmayacağına ikna olduğum büyük boy bir bond çanta.

Yaşı yanılmıyorsam 65 civarı. “Kusuruma bakma, dinelemiyom da, şoradan araya girsem” demesinden anladığım kadarıyla da ya Yozgatlı ya Kırşehirli.

Ankara’dan İstanbul’a gidecek bir uçağın yolcu sırasında Orta Çağ’dan beri istifini bozmadan duran bu adamın hikâyesini düşündüm.

Fakat hikâyesini söktürmeden önce dank etti. Orta Çağ’dan beri istifini bozmadan duran bu adam artık hayatımızda yok. Yendiler onu. Anadolu’nun küçük kasabalarına, şehrin en dış çeperlerine sürdüler. Yendiler onu. Anlamadığı, anlamlandıramadığı, biçimlendiremediği ve azını çoğunu anlamadığı bu yeni dünyada bedenine bir beden büyük gelen takım elbisesi ve kahverengi yün takkesiyle bu adam yenilmiş, Viyana önlerinden çekilmiş bir yeniçeri eskisi artık.

Gırantalığını yere bir an olsun düşürmemek, zamanın behri birinde “oldumuydun en iyisi ossun yeğenim” dediği ve gözü gibi baktığı o bond çantaya sıkı sıkı sarılmak ve kravatının rengiyle gururlanmak engel olamamış mağlubiyetine.

Gömlek........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play