We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çin’le daha güçlü iş birliği

9 0 0
15.01.2019

Son 5-6 aydır ABD Başkanı Donald j. Trump’ın, Türkiye ile ilgili söyledikleri artık iyice rahatsız edici bir duruma geldi. Karşımızda sanki Türkiye ile müttefik değil de savaş halindeki bir devletin başkanı var. Türkiye’nin ABD’yle ilişkilerini düzeltme hamlesi hep bir ileri bir geri gidiyor, Trump sayesinde. Ya bu duruma alışmalıyız ya da kendimize ABD’nin ikircikli politikasını dikkate almadan yeni müttefikler aramalıyız.

Aslında çok alternatifimiz de yok. Bir süredir zaten çoklu bir dış politika çerçevesinde hareket ederek farklı devletlerle stratejik iş birliklerine gidiyoruz. Bizim yıllardır sürdürdüğümüz bir ABD ve Avrupa politikası var, aynı zamanda Asya ülkeleriyle de güçlü ilişkilerimiz söz konusu. Örneğin Rusya, Pakistan, İran ve Türki Cumhuriyetlerle ilişkilerimizin tarihi bir derinliği var. ABD ve Avrupa ile ilişkilerimiz kadar, Asya ülkeleriyle de bağlarımızın güçlü bir şekilde sürdürülmesi önemli. Yoksa ABD Başkanı’nın her yaptığı tutarsız konuşmayı dikkate almak zorunda kalırız.

Türkiye’nin adı geçen ülkeler dışında kalan Asya bloku ile ilişkileri henüz ne yazık ki istenilen düzeyde değil. Hindistan, Japonya, Güney Kore, Çin’le yeni bir partnerlik ve ortak iş birliği gerekiyor. Genelde bu ülkelerle iş birliğinde ekonominin öncelikli olduğu görülse de stratejik bir boyutun da olması önem arz ediyor. Mesela Hindistan ile tarihi ve kültürel bağlarımız Pakistan kadar derin olmasına rağmen ilişkilerimiz neden istenilen düzeyde değil? Hindistan’ın nüfusunun büyüklüğü fark edilse de ekonomisinin gücü yeterince anlaşılmış değil. Bu sadece Türkiye’nin eksiği ya da yanlışı değil. Güneydoğu Asya ülkelerinde de bir gönülsüzlük var. Onlar da Türkiye’nin gücü ve etkisini yeterince anlayabilmiş değiller.

Bu saydığım ülkeler içinde Çin’in ayrı bir yeri olmalı. Hatta Türkiye-Çin ilişkilerinin özel bir boyutunun olması gerekiyor. Şu dönemde Amerikan başkanın her ağzını açtığında Türkiye’ye ekonomik olarak karşılık verme hezeyanını umursamamanın yolu Çin’le çok boyutlu bir ilişkiden geçiyor. Birkaç hafta önce Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Pekin’de “Türkiye ve Çin” konulu bir panel düzenlendi. Panele hem Türkiye’den hem........

© Yeni Şafak