We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kederli Kendir

155 41 126
16.02.2019

Yıllar önce yasaklanan kendir üretimi tekrar serbest hale geldi. İzin alınması şartıyla on dokuz ilde tarımı yapılabilecek.

Kenevir, kendir; bunların hepsi aynı aileden. Bu bitkinin halat ve çuvaldan kâğıda kadar geniş bir kullanım alanı var.

Bizim oralarda devlet kontrolünde kendir ekilirdi. (Kastamonu ili Taşköprü ilçesi.) Birçok dağ köyü, geçimini ağırlıklı olarak kendirden sağlardı. Ekimi yasaklanınca, yoksulluk ve göç hızlandı.

Kendir, nemli iklimi seviyor. Suya ihtiyaç duyuyor. Ormanların sarmaladığı dağ köyleri bu tarım için hayli uygun.

Yaz tatillerinde köye giderdik. Kendir tarlaları, bir imge gibi aklımda duruyor. Kokusundan mıdır nedir, yılanlar bu tarlaları severdi. Büyükler ‘sakın girmeyin’ diye sıkıca tembihlerdi.

Kendirin boyu iki metreye kadar ulaşır, her tarla sık bir ormana dönüşürdü. Dedem de ekerdi.

Bilindiği gibi, dişi kendirin / kenevirin yaprak ve çiçeklerinden uyuşturucu üretiliyor. Bunun kaçakçılığı veya ticareti olur muydu? Bizim oralarda olmazdı. Öyle şeyler bilmezlerdi. Yoksullukları da bunu gösteriyordu zaten. Ayrıca: Eski insanların sadece devlete değil, fıtrata da hürmeti vardı.

Kendirin haziran temmuz arası hasadı yapılırdı. Bambuya benzeyen kamışlar köküyle birlikte topraktan çıkarılırdı. Hem kol, hem diz kuvveti isteyen bir şeydi bu. Yorucu. Sadece dışınız değil, içiniz bile toz toprak oluyor.

Bunları önce olduğu gibi kurutuyor, sonra suya yatırıyorlar. Suda iyice yumuşadıktan sonra kabukları (lifleri) soyulur ve bağ yapılırdı. Meşakkatli bir iş. Elde nasırlar........

© Yeni Şafak