We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İyi işler, güzel eserler

163 0 0
12.01.2019

Gündem yoğun, yorucu, değişken. Nefeslenmek için kitaplara, dergilere yöneliyorum. Edebiyat ve fikriyat alanında verimli günlerden geçiyoruz. Şair ve yazarlarımız, kıymeti ileride daha iyi anlaşılacak eserler vermeye, metinler üretmeye devam ediyor.

Beğendiklerini kendine saklayan, beğenmediklerini ise dile getiren bir kimse değilim. Bu köşede, fırsat buldukça hakikatli işlere ve kayda değer eserlere yer vermeye çalışıyorum.

SİS SEYAHATNAMESİ

Kayseri merkezli Şehir dergisi önemli metinler yayınlamaya devam ediyor. İşte bunlardan biri: Ahmet Nazif Efendi’nin yeni bulunan Sis Seyahatnamesi. İmza: Serdar Kozan.

Malum nedenden dolayı en çok isim değişikliğine Adana ve civarında gidilmiştir. Misis: Yakapınar, Sis: Kozan, Zeytun: Süleymaniye, Haçin: Saimbeyli, Mağara: Tufanbeyli olmuştur mesela. 1908 tarihli Sis Seyahatnamesi’ni kıymetli kılan, gezinin Nisan 1909 Adana Ermeni Olayları arifesinde yapılmış olmasıdır. Otuz iki sayfalık seyahat defteri, inşallah bir an önce kitap olarak yayınlanır da okuruz.

Yazıdan bir cümle: “Sis Seyahatnamesi’nin bulunması Allah’ın bir lütfuyla gerçekleşmiştir.” Soyadı Kozan olan bir yazarın Sis’le ilgili bir buluş yapması, ne güzel bir nasiptir böyle.

Muhteva yönünden zengin yazıları bulmakta hayli mahir olan derginin genel yayın yönetmeni Dursun Çiçek’i de tebrik etmek gerekiyor. İmrenmemek elde değil.

TÜRK EDEBİYATI DERGİSİ

Ahmet Kabaklı yönetiminde yayınlanan Türk Edebiyatı, öğrendiğim ve aldığım ilk dergidir. Henüz on beş yaşındaydım. İki yıl sonra Sanat Fidanlığı köşesine şiirler göndermiştim. (1987 olmalı.) Yıllar sonra derginin yayın yönetmenliği görevini Beşir Ayvazoğlu üstlendi ve orada kıymetli işler yaptı. Son genel yayın yönetmeni ise Bahtiyar Aslan. Kendisini öyküleriyle tanıyorduk. Dergicilikte de gayet başarılı olduğu görülüyor.

Türk........

© Yeni Şafak